Elfogták a dél-franciaországi zsinagógánál elkövetett gyújtogatás elkövetőjét, egy 33 éves algériai férfit – jelentette be Gerald Darmanin ügyvezető belügyminiszter.
A törvényesen Franciaországban tartózkodó merénylőt a rendőrség a déli Nimes városában, röviddel éjfél előtt fogta el egy lövöldözés után, amiben megsebesült, de az állapota nem életveszélyes. Darmanin dicsérte a rendőrség, ezen belül az elit kommandósegység „profi magatartását” a veszélyes, lövöldözős akcióban.
A gyanúsított, aki fedetlen arccal követte el a cselekedetét, és akinek a tetteit térfigyelő kamerák rögzítették, szombat reggel 8 óra után nem sokkal követte el a gyújtogatást a dél-franciaországi Montpellier városához közeli La Grande-Motte tengerparti üdülőhelyen lévő zsinagógánál. Felgyújtott két autót, az egyik felrobbant, megsebesítve az ott szolgálatot teljesítő rendőrt – közölte a csendőrség és a település polgármestere.
A támadó egy palesztin zászlót viselt az övén, amiből egy kézifegyver csöve látszott kilógni, a fején vörös színű arab kendőt, keffijét viselt, a kezében pedig műanyag, sárgás folyadékkal töltött palackok voltak.
A zsinagógában öt ember, köztük a rabbi tartózkodott a támadás idején.
Az antiterrorista ügyészség közölte, hogy a támadással összefüggésben két további embert vettek őrizetbe.
Emmanuel Macron elnök szombaton terrorcselekménynek nevezte a támadást, és hozzátette, hogy „az antiszemitizmus elleni harc szakadatlan küzdelem”.
La Grande-Motte tengerparti üdülőhelynek télen 8500, nyáron pedig majdnem tízszer ennyi lakosa van.
A francia kormány rendszeresen elítéli az antiszemita cselekményeket, amik száma a gázai háború 2023. októberi kezdete óta jelentősen megnőtt az országban, ahol Európa legnagyobb zsidó közössége él. Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) a múlt hónapban közölte a legutóbbi felmérését, ami szerint a zsidók a blokkban továbbra is magas szintű antiszemitizmussal szembesülnek: több mint 8000 zsidót kérdeztek meg 13 uniós tagországban, köztük Németországban és Franciaországban, és a válaszadók 96 százaléka mondta, hogy a mindennapi életében találkozott már antiszemitizmussal. (BBC, MTI)