Idén júliusban az ipari termelés 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, jelentette a KSH pénteken. Ez az úgynevezett munkanaphatástól megtisztított érték, a nyers adat mínusz 1,3 százalék volt (a jelentős eltérést az okozza, hogy idén kettővel több munkanap volt, mint tavaly júliusban).
Ez a 6,4 százalékos visszaesés az idei legrosszabb éves adat. És különösen aggasztó, hogy már a bázis is alacsony volt, hiszen a tavaly július is hasonló, 6,1 százalékos visszaesést hozott.
Az ipari termelés az év első hét hónapjában 3 százalékkal volt kisebb, mint tavaly ugyanennyi idő alatt.
A KSH adatai szerint a komoly éves visszaeséshez éven belüli stagnálás társult: szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 júniusához viszonyítva változatlan maradt. Sokat elmond a magyar ipar idei teljesítményéről, hogy ez az előző hónaphoz képest elért 0 százalék a harmadik legjobb idei havi teljesítmény lett.
A KSH a mostani, úgynevezett első becslésében csak kevés részletet közölt arról, miért alakult így az ipar: „a négy legnagyobb súlyú alág közül a járműgyártásban, a villamos berendezés gyártásában, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában csökkent, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában nőtt a termelés volumene”. A részletesebb adatokat tartalmazó második becslés jövő pénteken jelenik meg.
Összességében nagyon vegyes, de inkább még mindig kiábrándító képet látunk. Ezt erősíti, hogy a 2021. év átlagos havi teljesítményéhez viszonyítva az ipari kibocsátás volumene továbbra is 3,4 százalékkal marad el napjainkban, és még mindig meglehetősen közel vagyunk a 2021. évi mélyponthoz – reagált az adatokra Virovácz Péter, az ING vezető elemzője.