Csehország kereskedelmi minisztere és az EU várható új energiaügyi biztosa sürgette a mostanit, Kadri Simsont, valamint a magyar, német, osztrák és szlovák kormányt, hogy fokozzák az erőfeszítéseket az orosz gázról leválásra. A Kreml által ellenőrzött Gazprom és Ukrajna között az év végén lejáró gáztranzit-megállapodás után nem szabadna a hátsó ajtón keresztül beengedni az orosz gázt Európába – fogalmazott Jozef Síkela cseh kereskedelmi és ipari miniszter.
A politikus, aki Csehország jelöltje az új bizottságba, és várhatóan átveszi Simson szerepét, úgy fogalmazott: „Oroszország ismételten bebizonyította, hogy megbízhatatlan kereskedelmi partner, aki hajlandó fegyverként használni az energiaellátást, hogy megzavarja és destabilizálja energiapiacunkat és az egész gazdaságot”. Síkela szerint „egyértelmű, hogy az Ukrajna elleni agressziójának időtartama alatt semmi sem fog változni”.
Azt javasolta, hogy Csehországon keresztül, fordított gázáramlással helyettesítsék a jelenleg Ukrajnán keresztül áramló napi 40-42 millió köbméter orosz gázt. A „legmegfelelőbb” alternatív szállítási lehetőségnek az LNG-importot nevezte. A terv megvalósíthatóságát növelte Németországnak az a döntése, hogy a jövő év elejétől feloldja a vitatott tárolási díjakat.
„Abban az esetben, ha az Oroszországból Ukrajnán keresztül érkező gáztranzit leáll, a pótlást elsősorban alternatív szállítókkal kell megoldani” – vélekedik Síkela. Ugyanakkor meg kell akadályozni az orosz gázmosást is, vagyis hogy valójában orosz eredetű gáz kerüljön az EU-ba. Ahogy fogalmazott: „el kell kerülnünk azt a helyzetet, hogy olyan gázt vásároljunk, amely csak formálisan nem orosz, de aláássa az orosz szállításoktól való függőség csökkentésére irányuló erőfeszítéseinket.”
Sikela szerint az EU „jelentős előrelépést” ért el az orosz gáztól való függőségének csökkentésében: tavaly már 8 százalék volt ennek aránya, míg 2022 februárja, az ukrajnai orosz agresszió kezdete előtt több mint 66 százalék, de szerinte így is „fokoznunk kell erőfeszítéseinket”, hogy ez az arány még kisebb legyen.
(Euronews)