Elon Musk harcolt a törvény ellen. Úgy tűnik, a törvény győzött – ezzel a felütéssel számol be a Guardian arról, hogy az X (korábbi Twitter), Musk közösségi médiaplatformja meghátrált a brazil igazságszolgáltatással folytatott harcában. A mikroblog-szolgáltató eleget tett ugyanis azoknak a bírósági végzéseknek, amely végrehajtásáig az országban blokkolták a felhasználók hozzáférését a platformhoz.
A brazil legfelsőbb bíróság egyik legfontosabb követelése az volt, hogy nevezzen ki jogi képviselőt az országban. Emellett az X kifizette a fennálló bírságokat, és eltávolította azt a több mint száz felhasználói fiókot, amelyekről a bíróság kimondta, hogy azok veszélyeztetik az ország demokráciáját azzal, hogy megkérdőjelezték: a szélsőjobboldali elnök, Jair Bolsonaro valóban elvesztette-e a 2022-es választásokat.
A Guardian csata azonban még nem ért véget. A legfelsőbb bíróság szerint az X nem nyújtotta be a megfelelő dokumentumokat, amelyek igazolják, hogy Rachel de Oliveira Conceicaót nevezte ki brazil képviselőjének. Öt napot adott a vállalatnak, hogy bemutassa a kinevezését igazoló dokumentumokat.
Musk április óta harcban áll Alexandre de Moraes legfelsőbb bírósági bíróval. Augusztus közepén bezárta az X brazíliai irodáit, így a cégnek nem volt jogi képviselője az országban, ami törvényi követelmény a cégek számára az ottani működéshez. Moraes válaszul elrendelte, hogy a brazil mobil- és internetszolgáltatók blokkolják az X-hez való hozzáférést. Musk a platformját arra használta, hogy támadja Moraest, többek között „gonosz zsarnoknak” nevezve őt.
A múlt héten az X újra megjelent Brazíliában egy szoftverfrissítés után, amely a vállalat szerint „véletlen és ideiglenes szolgáltatás-visszaállítás volt a brazil felhasználók számára”. Moraes azonban azt mondta, hogy ez „szándékos, törvénytelen és kitartó” volt, és 5 millió real bírságot szabott ki az X-re, ami hozzáadódik a már korábban kiszabott 18,3 millió realos bírságösszeghez (ez együtt átszámolva nagyjából 1,5 milliárd forintot jelent).
Musk tiltakozott a Brazíliában és Ausztráliában egyes posztok és fiókok eltávolítására vonatkozó jogi utasítások ellen, azt állítva, hogy ő a szólásszabadság bajnoka. Ugyanakkor kevésbé volt hangos a tartalmak eltávolításával kapcsolatban olyan országokban, mint Törökország és India, jegyzi meg a Guardian, hozzátéve: Brazília 200 milliós lakossága vonzó piaccá teszi a közösségimédia-vállalatok számára.
A Musk tulajdonában lévő Starlink műholdas internetszolgáltató szintén vitában állt a brazil hatóságokkal. Moraes befagyasztotta a vállalat vagyonát, mert az nem volt hajlandó érvényt szerezni az X-re vonatkozó blokkolásnak. Ezt az intézkedést azután oldották fel, hogy a Starlink szeptember 4-én közölte, hogy eleget fog tenni a blokkolásnak.