Kedden közölte az augusztusi ipari termelésről szóló második, részletes tájékoztatóját a KSH. A statisztikai hivatal nem változtatott az első jelentésben közzétett főbb adatokon: a magyar ipar a tavaly augusztusinál a nyers adatok szerint 9,5 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal rosszabbul teljesített idén (a nagy különbség abból fakad, hogy idén augusztusban kettővel kevesebb munkanap volt).
Ezzel a hanyatlással a magyar ipar a 2021. szeptemberi szintre esett vissza: a hosszabb távú statisztikában, amiben a 2001-es éves átlag számít 100 százaléknak, augusztus végén 96,1 százalékon álltunk. Vagyis három év alatt a magyar ipar teljesítménye mínusz 3,9 százalék volt.
A júliusihoz képest 0,5 százalékkal volt alacsonyabb az ipari termelés, ez az idei harmadik legrosszabb havi változás.
A KSH jelentése szerint „a feldolgozóipari alágak közül háromban nőtt, tízben visszaesett a termelés” éves összevetésben. Ami aggasztó, az az, hogy a magyar gazdaságot leginkább meghatározó szektorok mindegyikében csúnyán visszaesett a termelés és az értékesítés is.
A legnagyobb súlyú járműgyártás teljesítménye 12,4 százalékkal visszaesett a tavalyi augusztusihoz képest,
és miután tavaly augusztusban csak 4,6 százalékkal nőtt, ez azt jelenti, hogy a 2022. augusztusinak csak 91,6 százalékán volt.
Az akkugyártás újabb 24 százalékos éves visszaesést produkált, igaz, ebben a szektorban tavaly még 39 százalékos volt a bővülés, így a két évvel ezelőttinél 5,6 százalékkal jobb teljesítményt nyújtottak az aksigyárak.
A termeléssel együtt az értékesítés is csúnya mélyrepülésben van.
Az ipari export volumene 6,3 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál, a belföldi értékesítés 7,3 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari exportértékesítés majdnem egyharmadát jelentő járműgyártás kivitele 14 százalékkal, a villamosberendezés-gyártásé (ide tartoznak az aksigyárak is) 11,3 százalékkal esett vissza.
További aggasztó jelek a KSH jelentéséből: