A francia kormány belépőt szedne a Notre-Dame-ba, a katolikus egyháznak nem tetszik az ötlet

külföld
október 25., 07:16

Hamarosan újranyitják a 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-ot, a francia kormány ennek örömére pedig felvetette, hogy jó lenne belépőt szedni a turistáktól, a katolikus egyház viszont nem támogatja az elképzelést.

photo_camera Fotó: Nicolas Portnoi/Hans Lucas

A kormány javaslata szerint a jegyekből származó bevétel egy, a vallási örökség megóvását célzó programba folyna be, és lehetővé tenné más vallási épületek helyreállításának finanszírozását. Ez azonban az egyház és az állam szétválasztására vonatkozó jogszabályokkal ütközik, és mindeddig az egyház elutasította.

„Európában mindenhol díjköteles a belépés a legjelentősebb vallási épületekbe" - hangsúlyozta a francia kulturális miniszter, aki szerint „az EU-n kívülről érkező látogatóknak többet kellene fizetniük a múzeumokba szóló belépőjegyükért is, hogy finanszírozni lehessen a nemzeti kulturális örökség védelmét”.

„Látogatónként mindössze öt euróval évente 75 millió eurót tudnánk összegyűjteni. A párizsi Notre-Dame megmentené Párizs és Franciaország összes templomát. Csodálatos jelkép lenne” – mondta Rachida Dati kulturális miniszter a Le Figarónak.

A vallási ügyekért is felelős Bruno Retailleau belügyminiszter is támogatja ezt, és példának hozta fel a Sagrada Famíliát Barcelonában, ahol szintén kell belépőt fizetni.

Az egyházkerület azonban emlékeztetett a templomok és katedrálisok ingyenességének elvére, amihez a franciaországi katolikus egyház továbbra is ragaszkodik. Az ingyenes belépést az egyház „küldetése” indokolja, miszerint „minden férfit és nőt feltétel nélkül és ezért szükségszerűen ingyenesen fogad”.

Franciaországban az egyház és az állam szétválasztását szabályozó 1905-ös törvény tiltja az egyházi épületekbe való belépésre vonatkozó „adót” vagy „díjat”, ellentétben Olaszországgal. A francia állam 1905-ben a vallási célokra szolgáló épületeket állami tulajdonná nyilvánította, s vállalta fenntartásukat. Az eredetileg egyházellenes intézkedések, mint például a templom- és plébániaépületek államosítása mára a támogatás közvetett formájává alakultak át, ugyanis az épületek fenntartási költségeit alapvetően közpénzekből biztosítják.

A párizsi Notre-Dame-nak 2017-ben 12 millió látogatója volt, a december 7-re tervezett újranyitás után pedig évi 14-15 millió látogatóra számít az egyházmegye. Az újjáépítési munkálatokat teljes egészében adományokból finanszírozták. (MTI)