Újabb rajtaütést hajtott végre a csádi hadseregen a Boko Haram dzsihadista lázadószervezet a Csád-tó térségében, a támadásban negyven katonát megöltek – közölte a közép-afrikai ország elnöki hivatala.
„Mahamat Idriss Deby Itno elnök hétfő reggel a helyszínre sietett, és utasítást adott a támadók üldözőbe vételét és elfogását célzó hadműveletre” – közölte az elnöki hivatal.
A meglepetésszerű támadás egy 200 fős laktanyát ért vasárnap az apró szigetek szabdalta mocsaras vidéken, a nigériai határ közelében. A lázadók 22 órán át ostromolták a laktanyát, majd megszállták, felgyújtották a hadsereg ott található járműveit, és magukkal vittek sok kézifegyvert – közölték helyi vezetők az AFP-vel.
A Boko Haram gyakran hajt végre támadásokat a csádi hadsereg ellen a Csád-tó térségében, ami a Boko Haram és az Iszlám Állam dzsihadista szervezetből kivált Nyugat-Afrikai Iszlám Állam (ISWAP) fegyvereseinek hátországa.
A Boko Haram 2009-ben jelent meg Nigériában, ahol azóta már 40 ezer embert gyilkolt meg, és több mint 2 milliót tett földönfutóvá, majd tevékenységét kiterjesztette a szomszédos államokra. A fegyveresei 2020 márciusában támadást indítottak a Bohoma-félszigeten lévő jelentős csádi támaszpont ellen, és száz katonát megöltek. Ez volt a csádi hadsereg eddigi legnagyobb vesztesége. Válaszul a hadsereg – még Idriss Deby Itno marsall, a jelenlegi elnök apja idején – nagyszabású hadműveletet indított a dzsihadisták ellen.
Csád fontos szövetségese a francia és az amerikai erőknek, amik célja a dzsihadisták elleni küzdelem a Száhel-övezetben, ami az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz hű csoportok támadásai miatt a globális terrorizmus epicentrumává vált. Mali, Niger és Burkina Faso viszont az elmúlt években befejezte a katonai műveleteket az Egyesült Államokkal és Franciaországgal, inkább Oroszországhoz fordult támogatásért.
Ősszel Budapestre jött a csádi elnök, aláírtak néhány megállapodást, nyilatkoztak közös vonásokról és migrációs nyomásról, de hogy a példátlan, 200 fős magyar katonai missziónak mi a célja vagy értelme, arról továbbra sem lehet tudni semmit. (Reuters, MTI)