Bojko Boriszov, az egykori testőr pártja, a GERB nyerte a vasárnapi bolgár választásokat az exit poll szerint, de hiába erősödött egy kicsit, így sem valószínű, hogy életképes többséget tudna összehozni. A nyugatos blokk- végül úgy tűnik, megelőzte a 14 százalék körüli eredményt elérő oroszbarát szélsőjobbereket, de az utóbbiak így is erősödnek.
Bulgáriában 2021 óta, négy év alatt már a hetedik parlamenti választást tartották, a megosztott politikai mezőben nem tud stabil kormányzóképes többség létrejönni. Az utolsó választások alig négy hónapja, júniusban voltak, a választóknak pedig annyira elegük volt, hogy a részvétel akkor rekordalacsony volt, alig 33 százalékos.
Most vasárnap, az újabb szavazáson ennél kicsivel többen, 37 százaléknyian mentek el. Az eredmények túl nagy eltérést nem mutatnak júniushoz képest. A hétfő reggeli részeredmények szerint 80 százalékos feldolgozottságnál 26 százalékos eredménnyel vezet a Boriszov-féle GERB. Ők a 2020-as korrupciós és maffiabotrányokig már több mint egy évtizede uralták a bolgár politikát, azóta viszont mögöttük sincs meg a többség - most két százalékpontot erősödtek.
Második a nyugatos koalíció, a Folytatjuk a változást (PP-DB) lett 14,7%-kal, a harmadik pedig a nyíltan kremlista, az EU-ból való kilépést szorgalmazó Újjászületés 13,8%-os eredménnyel.
Ezen kívül annyi történt, hogy a török kisebbségi bázisú Jogok és Szabadságok Mozgalom kettészakadt, így még nagyobb lett a megosztottság. Közülük egyébként a nagyobb pártot egy Deljan Peevszki nevű oligarcha és médiamágnás vezeti, aki négy éve amerikai szankciós listákon van, a másikat pedig egy volt ügynök az államszocializmusból, még a Zsivkov-korszakból.
A bolgár politikai kínálatot rajtuk kívül a szintén Moszkva felé húzó szocialisták (ők adják a köztársasági elnököt, Rumen Radevet) és a jobboldali populista Micsoda nép nevű formáció teszi teljessé - mindketten nagyjából hét százalékot kaptak ezúttal. Ja, és van még egy szélsőjobboldali új párt (4 százalék rájuk szavazott), az antikorrupciós retorikát nyomó Erkölcs, Egység, Becsület (MECh).
Bár a GERB idén közeledett a szélsőjobbos kremlista Újjászületéshez, amikor támogatta az általuk beadott "LMBTQ-propaganda"-ellenes törvényt, Boriszovék azt mondják, velük kizárják a kormányzati együttműködést. Mindenki mással most már hajlandóak lennének tárgyalni.
Ez alapján leginkább két opció látszik: vagy az eddigi mintát követve fél év múlva kiírnak megint egy újabb választást, vagy a nyugatos Folytatjuk a változást és az oligarchisztikus rendszert kiépítő GERB megpróbál koalícióra lépni egymással.
Bulgária egyébként az Európai Unió legszegényebb országa, az egyik kiemelt cél továbbra is az euró bevezetése.