Trump két csatatérállamot már megnyert, több államban vezet, Harris nem beszél ma az eredményváróján

  • Hihetetlenül tömény kampány után, a közvélemény-kutatások alapján megjósolhatatlan végeredménnyel fordult rá az Egyesült Államok az elnökválasztásra.
  • Szerda hajnalra fordulva már folyamatosan jönnek az eredmények: Trump elvitte az egyik legtöbb szavazatot érő Floridát és Texast, és nyert a csatatérállamnak számító Karolinában is.
  • A szenátusi többséget megszerezték a republikánusok, és jelenleg Trump újabb elnöksége tűnik valószínűnek.
  • Mellékletünk az eddigi elemzésekkel és a közvélemény-kutatási eredményekkel itt érhető el.
101 poszt
Időrend
november 06., 02:34

Trumpé Arkansas, Harris vitte New Jersey-t és Delaware-t

Egyik sem meglepetés, Donald Trump zsinórban a harmadik elnökválasztáson vitte el a hat elektori szavazatot érő Arkansas államot, a 14 elektori szavazatot érő New Jersey pedig Harrisé az AP szerint. Ez sem meglepetés, az 1988-as elnökválasztás óta mindig a demokrata jelölt nyert az államban. Harris vitte a három elektori szavazatót érő Delaware-t is.

Ezzel 101-52-re vezet Trump.

november 06., 02:29

Pennsylvaniából is érkeznek az első részeredmények

A legfontosabb csatatérállamban, Pennsylvaniában is elkezdték számolni a szavazatokat, egyelőre kicsi a feldolgozottság, mindössze öt százalék. Ez alapján Harris vezet 75 százalékkal, míg Trump 24 százalékon áll, igaz, eddig a New York Times szerint az inkább demokrata érzelmű nagyvárosokból érkeztek adatok. Pennsylvania összesen 19 elektort ad, aki az államot megnyeri, nagy lépést tesz a végső győzelem felé.

november 06., 02:17

Floridát megnyerte Trump

Donald Trump sorozatban harmadszor nyerte meg Floridát, 30 elektori szavazatot gyűjtve ezzel magának. Florida egykor csatatérállam volt, az elmúlt években azonban egyre inkább jobbra tolódott, Barack Obama 2012-es győzelme óta nem nyert demokrata elnökjelölt az államban, írja az AP hírügynökség.

photo_camera Fotó: JOHN MOORE/Getty Images via AFP

A szavazatok 87 százalékos feldolgozottságánál Trump 55,8 százalékot kapott, Harris pedig 43,3 százalékot.

november 06., 02:04

Újabb államokban hirdettek győztest, ezekkel 95-35-re vezet Trump


Az AP hírügynökség szerint Trump nyert Mississippiben, Alabamában, Oklahomában, Tennessee-ben.

Kamala Harris vitte Marylandet, Connecticutot, Massachusettset és Rhode Islandet.

Egyik sem nagy meglepetés.

november 06., 02:03

Trump 2020-hoz képest felülteljesíthet a vidéki megyékben

Jelzések szerint a volt elnök 2-6 százalékkal érhet el több szavazatot ezeken a területeken, mint az előző, 2020-as választáson.

link Forrás

A kérdés, hogy ez a választást eldöntő csatatérállamokra is igaz lesz-e, és ha igen, akkor Harris tudja-e ellensúlyozni a városi és elővárosi szavazatokkal.

november 06., 01:55

Újabb államokban zárulnak az urnák

Helyi idő szerint 20 órakor, magyar idő szerint hajnali 2 órakor ezekben az államokban fejezik be a szavazást:

  • Alabama
  • Connecticut
  • Delaware
  • Florida
  • Illinois
  • Maine
  • Maryland
  • Massachusetts
  • Mississippi
  • Missouri
  • New Hampshire
  • New Jersey
  • Oklahoma
  • Pennsylvania
  • Rhode Island
  • Tennessee
  • Washington, D.C.

Arkansasban pedig 20:30-kor zárulnak az urnák.

november 06., 01:46

Részeredmények csatatérállamokból

Több, a választást eldöntő ingadozó államban is befejeződött a szavazást, érkeznek is az első részeredmények:

  • Georgiában 12 százalékos feldolgozottságnál Trump 62,6, míg Harris 37 százalékon áll.
  • Észak-Karolinában a szavazatok 2 százalékát számolták meg, az állás: Harris 68,1 százalék, Trump 30,7 százalék.

A többi csatatérállamból, Michiganből, Pennsylvaniából, Wisconsinból, Arizonából és Nevadából még nincsenek adatok.

november 06., 01:39

Trump harmadszor is behúzta a csontrepublikánus Nyugat-Virginiát

Ezzel újabb négy elektori szavazattal gazdagodott a volt elnök. (Nyugat-Virginiának ebben a ciklusban egy elektori szavazattal kevesebb jár, miután a 2020-as népszámlálást követően elveszített egy kongresszusi helyet.) Ebben az államban Trump 2016-ban és 2020-ban is minden megyét megnyert. Bill Clinton 1996-os győzelme óta egyetlen demokrata elnökjelölt sem rúgott labdába itt.

november 06., 01:30

Negyedszerre is újraválasztották Bernie Sanderst

A függetlenként induló, veterán szociáldemokrata Bernie Sanders marad Vermont állam szenátora, írja az AP hírügynökség. Sanderst negyedszerre választották újra, a republikánus Gerald Malloyt verte.

Bernie Sanders évtizedek óta a szociáldemokrácia megkerülhetetlen képviselője az Egyesült Államokban, világszintű ismertségre mégis csak 2021-ben, mémesülése évében tett szert, ezzel a képpel, ami Biden elnöki beiktatásán készült:

Mit érdekli őt a pompa?
photo_camera
Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP
november 06., 01:21

Az AI segített a külföldi beavatkozásban

A szövetségi kiberbiztonsági ügynökség (CISA) tisztviselői sajtótájékoztatón mondták el, hogy a külföldi dezinformáció a választások után is folytatódhat, hogy aláássa a választási eredményekbe vetett bizalmat. „Nem hagyhatjuk, hogy az ellenfeleink szavazhassanak” - mondta Cait Conley. Az új technológiák, köztük a mesterséges intelligencia, segítettek a külföldi országoknak abban, hogy növeljék dezinformációs kampányaik sebességét és kifinomultságát, és jobban elfedjék erőfeszítéseiket. (NYT)

november 06., 01:20

Vermont republikánus kormányzója Harrisre szavazott

Phil Scott, Vermont republikánus kormányzója pártja elnökjelöltje helyett a demokrata Kamala Harrisre szavazott, írja az AP hírügynökség. Scott a szavazóhelyiség előtt azt mondta, nem volt könnyű republikánus kormányzóként a pártja jelöltje ellen szavazni, de az országot a párt elé kellett helyeznie. Scott 2020-ban is a demokrata jelöltre, Joe Bidenre szavazott.

photo_camera Phil Scott kormányzó. Fotó: STREETER LECKA/Getty Images via AFP
november 06., 01:11

Jönnek az első bejelentések: Trump viszi Kentuckyt, Harris viszi Vermontot

photo_camera Fotó: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS, KAMIL KRZACZYNSKI/AFP

A különböző nagy médiacégek különböző számítások alapján elkezdték közzétenni, hogy melyik államot melyik jelölt nyerte. Ezek egyelőre olyan kampányok, amelyek kimenetele nem volt kétséges: Harris viszi Vermontot (3 elektori szavazat), Trump pedig Kentuckyt (8) és Indianát (11) az AP hírügynökség szerint.

november 06., 01:04

Több mint 30 ezer szavazatot kell újraszámolni Milwaukee-ban egy hiba miatt

Wisconsin állam legnagyobb városában, Milwaukee-ban több mint 30 ezer levélszavazatot és előzetesen leadott szavazatot számolnak újra, miután egy választási megfigyelő kedd délután észrevette, hogy 13 szavazatszámláló gép nem volt megfelelően lezárva, írja az NBC News.

Szavazatszámlálás Milwaukee-ban.
photo_camera Szavazatszámlálás Milwaukee-ban. Fotó: STACY REVERE/Getty Images via AFP

Sajtótájékoztatón tisztviselők azt mondták, emberi mulasztás okozta a hibát, óvatosságból döntöttek az újraszámlálás mellett, és nem tudnak arról, hogy bármilyen manipuláció történt volna. „Hosszú éjszaka lesz” – mondta George Christenson, Milwaukee megye jegyzője. „Egészen a hajnali órákig itt leszünk.” Az eredmények így jelentősen késni fognak a demokrata városból, ahol szintén rekordrészvételt jósolnak.

november 06., 00:51

Trump máris csalást kiáltott

photo_camera Fotó: RYAN M. KELLY/AFP

Mivel négy éve nem hajlandó elismerni a vereségét az előző választson, ezért nem csoda, hogy Trump már nekiállt „tömeges csalásről” sápítozni. Az állítólagos philadelphiai csalásról semmilyen bizonyítékot nem mutatott be, és a saját kampánycsapata sem tudott ilyesmivel szolgálni. A város demokrata és republikánus tisztviselői egybehangzóan állítják, hogy ez dezinformáció, ilyen nem történt. A körzeti ügyész határozottan felszólította Trumpot, hogy juttassa el hozzá a bizonyítékokat, de azonnal. (AP)

november 06., 00:40

Harris támogatóinak harmada elsősorban Trump ellen szavazott

Trump a választás főszereplője: ezt mutatják az exit poll adatok is. Míg Trump szavazóinak 80 százaléka mondta azt, hogy nem Harris ellen voksolt, hanem Trump mellett; addig Harris minden harmadik támogatója (30%) azért szavazott rá, hogy ne Trump legyen az elnök.