A legfontosabb csatatérállamban, Pennsylvaniában nagyon szoros a verseny, 50 százalékos feldolgozottságnál már Trump vezet, 50,6 százalékon áll, Harris 48,5 százalékon. Aki megnyeri az államot és a 19 elektori szavazatot, szinte biztos, hogy megnyeri a választást.
Minimális, 0,1 százalékpont Trump javára különbség Wisconsinban 47 százalékos feldolgozottságnál, itt még BÁRMI történhet. Trump: 49,7 százalék, Harris: 48,8 százalék.
Michiganben még alacsony a feldolgozottság, 20 százalék. Az adatok alapján Harris vezet, 50,2 százalékon áll, Trump 48,2 százalékon.
Arizonában is feldolgozták már a szavazatok közel 50 százalékát, Harris 50 százalékon, Trump 49,2 százalékon áll.
Georgiában 88 százalékos a feldolgozottság, 51,3 szavazattal vezet Trump, Harrisnek 48 százaléka van.
Észak-Karolinában 75 százalékos a feldolgozottság, Trump áll jobban, 52,5 százaléka van, míg Harrisnek 46,4 százaléka.
A demokrata elnökjelölt megszerezte az állam 10 elektori szavazatát, írja az AP hírügynökség. Colorado egykor lila állam volt, hol a demokrata, hol a republikánus elnökjelöltek nyertek, de az elmúlt két évtizedben a demokraták kerültek többségbe. Az utolsó republikánus elnökjelölt, aki megszerezte Colorado elektori szavazatait, George W. Bush volt 2004-ben. Az állás: 198-109 Trumpnak.
Az AP szerint Trump viszi a hat elektori szavazatot érő Utah államot, ahol Lyndon B. Johnson 1964-es győzelme óta nem nyert demokrata jelölt. Elvitte a Montanát is, ez sem meglepetés, zsinórban harmadik elnökválasztáson győzött itt és vitte a négy elektori szavazatot. Így most 198-99-re vezet Trump.
Missouri államot és a 10 elektori szavazatot is Trumpnak ítélte oda az AP hírügynökség. Az államban 2016-ban és 2020-ban is elsöprő többséggel nyert Trump, és idén is ő volt a favorit. Az elmúlt évtizedben a republikánus párt egyre dominánsabbá vált Missouriban, és ma már az összes állami politikai tisztséget a republikánusok birtokolják. 188-99 Trumpnak.
Korábban Donald Trump stábjától értesült úgy több amerikai csatorna, hogy beszédet fog mondani a republikánus jelölt, most a CNN azt írja, hogy várhatóan Kamala Harris is beszédet fog mondani Washingtonban, függetlenül attól, hogy addig lesz-e győztese a versenynek. Keleti parti idő szerint egyébként lassan este tíz van, és az országban a szavazóhelyek java már bezárt.
Az abortusz- és a marihuána-népszavazás is elbukott Floridában
Nem iktatják alkotmányba az abortuszhoz való jogot és a marihuánát sem legalizálják Floridában, írja Guardian. A két népszavazást a választással egyidőben tartották, mindkét esetben 60 százalékot kellett volna elérni, de ez nem sikerült. Az abortusz 57, a marihuána 55,3 százalékot kapott.
Az államban hathetes abortusztilalom van érvényben azóta, hogy a legfelsőbb bíróság 2022-ben hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade ítéletet és eltörölte az abortuszhoz való alkotmányos jogot. Floridán kívül kilenc másik államban is szavaznak a kérdésben.
Az államban a marihuána rekreációs célú használata tiltott volt. A legalizálást Donald Trump is támogatta, Ron DeSantis floridai kormányzó viszont ellenezte.
Trump győzött Ohióban és Texasban is, 57 elektori szavazott gyűjtött ezzel
A republikánus Donald Trump sorozatban harmadszor nyert Ohióban, megszerezve az állam 17 elektori szavazatát, írja az AP hírügynökség. Kihirdették továbbá, hogy Texas államot is elvitte Trump, 40 elektori szavazatot gyűjtve ezzel.
Nem meglepetés egyik eredmény sem, az előző két választáson is simán nyert Trump ezekben az államokban. A jelenlegi állás 177-99 Trumpnak.
Trump többek között Észak- és Dél-Dakotában is nyert, Harris New Yorkot vitte
Az AP hírügynökség Donald Trumpot hirdette ki győztesnek Wyoming, Észak-Dakota, Dél-Dakota és Louisiana államokban. Kamala Harris New York államot nyerte meg. Az állás így most 120-99 a republikánus jelölt javára.
Kamala Harris nyeri Illinois-t, és ezzel 19 elektori szavazatot
Barack Obama korábbi demokrata elnök államában Kamala Harrist hirdette ki győztesnek az AP, az elnökválasztásokon 1992 óta demokrata győzelmet hozó állam tizenkilenc elektori szavazatot ér. Ezzel most jelenleg 101-71 az állás Trump javára.
Az eddig teljesen megszámolt megyékből érkező adatok megerősítik a New York Times előrejelzéseit,
miszerint nagyon szoros a verseny a billegő államokban. Nate Cohn, a New York Times vezető politikai elemzője írt arról, hogy az eddig szavazatokat közlő államokban 133 megyéből láttak végleges eredményt. „Az eredmények szinte pontosan megfelelnek a választások előtti előrejelzéseinknek, amik szerint nagyon szoros versenyre számíthatunk”.
101-52 a volt elnök javára, ez azonban csalóka lehet, a fontos ingadozó államokból még csak most kezdtek el jönni az adatok, a nyugati államokban pedig még tart a szavazás. A győzelemhez összesen 270 elektori szavazat szükséges.
Trumpé Arkansas, Harris vitte New Jersey-t és Delaware-t
Egyik sem meglepetés, Donald Trump zsinórban a harmadik elnökválasztáson vitte el a hat elektori szavazatot érő Arkansas államot, a 14 elektori szavazatot érő New Jersey pedig Harrisé az AP szerint. Ez sem meglepetés, az 1988-as elnökválasztás óta mindig a demokrata jelölt nyert az államban. Harris vitte a három elektori szavazatót érő Delaware-t is.
Pennsylvaniából is érkeznek az első részeredmények
A legfontosabb csatatérállamban, Pennsylvaniában is elkezdték számolni a szavazatokat, egyelőre kicsi a feldolgozottság, mindössze öt százalék. Ez alapján Harris vezet 75 százalékkal, míg Trump 24 százalékon áll, igaz, eddig a New York Times szerint az inkább demokrata érzelmű nagyvárosokból érkeztek adatok. Pennsylvania összesen 19 elektort ad, aki az államot megnyeri, nagy lépést tesz a végső győzelem felé.
Donald Trump sorozatban harmadszor nyerte meg Floridát, 30 elektori szavazatot gyűjtve ezzel magának. Florida egykor csatatérállam volt, az elmúlt években azonban egyre inkább jobbra tolódott, Barack Obama 2012-es győzelme óta nem nyert demokrata elnökjelölt az államban, írja az AP hírügynökség.
A szavazatok 87 százalékos feldolgozottságánál Trump 55,8 százalékot kapott, Harris pedig 43,3 százalékot.