Aki teheti, ne menjen se Kecskemétre, se Debrecenbe, elérte a veszélyes szintet a levegő minősége

belföld
november 08., 18:45

A beinduló fűtési szezon és az anticiklon együttes hatásaként néhány napja elkezdett növekedni a légszennyezettség, egyre több helyen egészségtelen a levegő, írja az Időkép. A Nemzeti Népegészségügyi Központ legfrissebb tájékoztatása szerint nyolc városban – Várpalotán, Kecskeméten, Békéscsabán, Debrecenben, Nyíregyházán, Sajószentpéteren, Kazincbarcikán és Tökölön – elérte a veszélyes szintet a levegőminőség, több más település pedig az egészségtelen kategóriába esik.

Továbbra is a szállópor, azonban belül a PM2,5 a domináns légszennyező, ami az Időkép szerint kiemelten problémás, mivel ezek a finom részecskék könnyen bejutnak a légzőrendszer mélyebb rétegeibe, és súlyos egészségügyi kockázatot jelentenek a lakosság számára.

Mindeközben az MTI témába vágó hírében az áll, hogy három balkáni főváros, Belgrád, Szarajevó és Pristina bekerült a világ 10 legszennyezettebb levegőjű városa közé egy friss WHO-jelentés alapján.

photo_camera Pocsék kilátások

A levegőminőségi index az említett három balkáni városban az egészségre káros határértéknek tekintett 150 pont fölött volt. Belgrádban a porszemcse-koncentráció a PM2,5 kategóriában elérte a 98 mikrogramm/köbmétert, ami 19,6-szorosa az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadhatónak minősített értéknek.

Koszovó fővárosában, Pristinában a PM2,5-részecskék koncentrációja 159 mikrogramm volt köbméterenként.

Bosznia-Hercegovina fővárosában, Szarajevóban is romlik a helyzet, különösen az esti órákban, a több tízezer szén- és fatüzelésű kályha miatt. A város egyes részein este a PM2,5 szálló por koncentrációja köbméterenként 300 mikrogramm fölé emelkedik.