130 ezren tüntettek Valenciában az árvízi riasztás hiánya miatt

külföld
november 10., 09:59
photo_camera GYILKOS felirat a valenciai városházán, a molinón a MI KEZÜNK SÁROS, A TARTOMÁNYI ÖNKORMÁNYZATÉ VÉRES szöveg olvasható Fotó: JOSE MIGUEL FERNANDEZ/Anadolu via AFP

Hivatalos becslések szerint nagyjából 130 ezer ember tüntetett péntek este Valenciában a tartományi önkormányzat vezetője, a néppárti Carlos Mazón lemondását követelve a több mint 200 halálos áldozattal járó helyi árvíz miatt, ami óta több mint 80 eltűnt embert még nem találtak meg. A tüntetők egyik szlogenje az volt, hogy “mi iszaptól vagyunk foltosak, ti vértől”. A városházát ennek megfelelően sárral és piros festékbombákkal dobálták meg, a tüntetők egy része pedig összecsapott a rendőrökkel.

photo_camera Fotó: JOSE MIGUEL FERNANDEZ/Anadolu via AFP

A helyiek azért dühösek a tartományi és a helyi önkormányzatra, mert nem kaptak időben telefonos riasztást, jóllehet elvileg ez a protokoll. A valóságban a tragédia kitörése után órákkal jöttek meg az első üzenetek, amikor már rengetegen meghaltak. A villámárvizet ugyanis a hirtelen lezúdult egyévnyi mennyiségű esőzés okozta, a szűk utcákon néhol több méter mélységű áradat zúdult le, százával ölve meg a gyakran mit sem sejtő helyieket. Sokakat a lezúduló víz ragadott magával míg mások mélygarázsokban és szuterénekben fulladtak meg. Az indulatok oka az, hogy a hatóságok tisztában voltak azzal, hogy rövid idő alatt extrém mennyiségű eső fog leesni, mégsem figyelmeztették a lakosságot.

photo_camera Fotó: JOSE MIGUEL FERNANDEZ/Anadolu via AFP

A tragédia politikai előzménye, hogy a Carlos Mazón vezette Néppárt a legutóbbi választások után egy ideig koalícióban kormányzott azzal az eddig következetesen kiközösített szélsőjobboldali Vox-szal, amelyiknek az egyik követelése volt az ehhez hasonló központi, minden állampolgár telefonjára megérkező riasztások és szöveges üzenetek eltörlése, pontosabban ezek választhatóvá tétele.

A meterológia szolgálat napokkal előbb jelezte, hogy extrém időjárás várható, de a tartományi vezetés most is azzal védekezik, hogy az árvíz nem volt előrelátható. A Mazón elleni indulatokat csak tovább korbácsolta, hogy kiderült, a tragédia kezdetén a politikus egy újságíróval ebédelt és csak jókora késéssel érkezett meg az ellenlépésekről döntő vésztanácskozásra.

(via BBC)