Szabadon engedték azt az iráni diáklányt, akit azután vettek őrizetbe, hogy levetkőzött a teheráni egyetemen

külföld
november 19., 18:51

Vádemelés nélkül engedték szabadon azt az Ahoo Daryaei nevű egyetemistát, aki november elején azzal került be a hírekbe, hogy fehérneműre vetkőzött egy teheráni egyetemen, amivel nyilvánvalóan a hidzsáb viselése ellen tüntetett. A nőt ezután erőszakkal őrizetbe vették, egy neten megjelent videó azt mutatta, hogy egy csapat férfi körülvette, egy autóba kényszerítette, majd elhajtott vele.

Az iráni hatóságok mostani tájékoztatása alapján a diáklányt kórházban kezelték, majd visszatért a családjához. „Tekintettel arra, hogy a nőt kórházba küldték, és megállapították, hogy beteg, átadták a családjának. Nem indult ellene bírósági eljárás” – idézte az igazságszolgáltatási szóvivőt a BBC.

Egy iráni diákközösségi médiacsatorna, az Amir Kabir korábban azt közölte, hogy a nőt korábban a Baszidzs, egy iráni önkéntes félkatonai csoport tagjai zaklatták az egyetem területén. Állítása szerint letépték a fejkendőjét és széttépték a ruháit. Az egyetem sajtókapcsolatokért felelős igazgatója szerint a nő mentális problémákkal küzdött.

Letartóztatása nemzetközi elítélést váltott ki, az Amnesty International többek között azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását követelte.

Nem ez az első eset, hogy az iráni hatóságok mentális betegséggel bélyegeznek meg egy nőt, aki a kötelező hidzsábtörvények ellen tiltakozik. Daryaei letartóztatását követően iráni aktivisták a közösségi médiában arról beszéltek, hogy szerintük a nők jogaiért küzdő aktivistáknál rendszeressé vált a diagnózis felállítása. Egy nő, aki 2018-ban Kanadába menekült Iránból, azt mondta a perzsa BBC-nek, hogy az iráni rezsim nyomást gyakorolt a családjára, hogy nyilvánítsák őt elmebetegnek.

A nyak és a fej eltakarása az 1979-es iszlám forradalom után vált kötelezővé a nők számára Iránban. Két évvel ezelőtt egy kurd nő, Mahsa Amini meghalt a rendőrség őrizetében, miután őrizetbe vették, mert nem viselte „megfelelően” a hidzsábot. A jelentések szerint több mint 500 embert öltek meg a halála után kirobbant több hónapos országos tüntetések során.