Magyarország készen áll arra, hogy megszüntesse az orosz olajfüggőségét, ha az Európai Unió más importőrökhöz hasonlóan segíti az átállást – nyilatkozta a Politiconak Bacsa György, a Mol ügyvezető igazgatója. Megjegyezte, a cég nyitott a diverzifikálásra, és még az EU által informálisan meghatározott 2027-es határidő előtt leállíthatná az orosz olaj vásárlását.
„A magyar finomítók 2026 végére készek lehetnek arra, hogy orosz nyersolaj nélkül dolgozzanak, de ehhez uniós pénzre lenne szükség” – mondta Bacsa.
Ennek szerinte 500 millió dollár, vagyis jelenlegi árfolyamon mintegy 194 milliárd forint lenne a költsége, ehhez járulhatna hozzá az EU „pár százmillióval”.
Bacsa szerint, mivel a Mol finomítói (Pozsonyban és Százhalombattán van) orosz olajjal dolgoznak, jelenleg nulla támogatást kapnak az EU-tól, nem jogosultak egy forintra sem, még akkor sem, ha az ellátás biztonságáról van szó. Ezért olyan ütemben próbálnak átállni, ahogy azt megengedhetik maguknak.
Bacsa aggodalmát fejezte ki, hogy a jövőben vagy egy konkrét határidőt fog meghatározni az orosz olajról való leválásra, vagy további szankciókat hoz. „Amiatt aggódunk, hogy úgy szűnhet meg az orosz olajjal való ellátottság, hogy lenne hosszú távú megoldás a nyersanyag beszerzésére”. Az aggodalmaikat tovább fokozza, hogy az EU következő energiaügyi vezetője, Dan Jørgensen volt dán klímaügyi tisztviselő ígéretet tett arra, hogy bemutat egy ütemtervet, amely részletezi, hogy a tömb hogyan szüntetheti meg a fennmaradó orosz fosszilis tüzelőanyag-vásárlásokat.
A Mol alelnöke szerint ennek a tervnek figyelembe kell vennie a regionális különbségeket is. Szerinte Nyugat-Európából és Dániából könnyűnek tűnhet minden, de Szlovákiából és Magyarországról nézve úgy tűnik, „magunkra maradtunk”. Mindenesetre a Mol továbbra is Moszkvára terjeszkedik, miközben más közép-európai országok, mint például Csehország, már csökkentették az orosz olajimportot, ellenben hazánkkal, amely növelte azt.
Bacsa nyilatkozatából az is kiderült, hogy a Mol-nak jelenleg hosszú távú szerződése van az orosz olajra a Lukoillal, ez jövő júniusban fog lejárni. A magyar olajipari cég ha jogilag kivitelezhető, akkor meg fogja újítani ezt a hosszú távú szerződést. Ez a szándék részben az orosz nyersolaj kedvezményes árának köszönhető.