Trump a covid-lezárásokat hangosan bíráló orvost nevezte ki az amerikai orvosi kutatóintézet vezetőjének

külföld
november 27., 07:25

Donald Trump kedd este jelentette be, hogy a Stanford Egyetem Orvostudományi Karának professzorát, az 56 éves indiai származású Jay Bhattacharyát nevezte ki az amerikai orvosi kutatóintézet, a National Institutes of Health vezetőjének – írja az AP hírügynökség.

Jay Bhattacharya
photo_camera Jay Bhattacharya Fotó: YouTube

„Jay az Egészségügyi és Szociális Minisztérium (HHS) élére kinevezett Robert F. Kennedy Jr.-ral együttműködve fog dolgozni a nemzet orvosi kutatásának irányításán, és olyan fontos felfedezéseken, amelyek javítják az egészségügyet, és életeket mentenek”- írta.

Bhattacharya az X-en reagált a kinevezésre, azt megtisztelőnek tartja, és azt írta, „megreformáljuk az amerikai tudományos intézményeket, hogy újra méltóak legyenek a bizalomra, és a tudomány gyümölcseit arra használjuk fel, hogy Amerika újra egészséges legyen!”. Bhattacharya egyébként majd csak akkor veheti át az NIH vezetését, ha azt a szenátus is jóváhagyja.

Az orvos egyike volt a Nagy Barringtoni Nyilatkozat szerzőinek, ebben a 2020 októberében született nyílt levélben a covid alatti lezárások helyrehozhatatlan káraira figyelmeztettek. A dokumentumban a nyájimmunitást hirdették, azt az elképzelést, amely szerint az alacsony rizikójú embereknek a megszokott életüket kellene folytatni, hogy az esetleges megfertőződések révén társadalmi immunitást építsenek ki, a védelemnek és a korlátozásoknak a magas kockázatú személyekre kellene összpontosítania. „Úgy vélem, hogy a lezárás volt a legnagyobb közegészségügyi hiba” – mondta egy, Ron DeSantis floridai kormányzó által szervezett panelbeszélgetésen még 2021 márciusában.

Bhattacharya az oltásokkal kapcsolatban is kritikus hangot ütött meg korábban, szerinte az, hogy oltatlan embereket tiltottak el bizonyos tevékenységektől, aláásták az amerikaiak közegészségügyi rendszerbe vetett bizalmát.

A NIH az Egészségügyi és Szocális Minisztérium alá tartozó intézmény, utóbbi vezetésére Trump az oltásellenes és összeesküvés-hívő Robert F. Kennedy Jr.-t nevezte ki. A NIH 48 milliárd dolláros költségvetésből működik, oltóanyagok, a rák és más betegségek orvosi kutatását finanszírozzák, de saját kutatásokat is folytat az intézet. A támogatott fejlesztések között szerepel egyebek mellett az opioid-függőség elleni gyógyszer, a méhnyakrák megelőzésére szolgáló oltóanyag, rákellenes gyógyszerek és a covid elleni mRNS-oltások gyors kifejlesztése.