Gazdasági konnektivitás és semlegesség helyett amerikai és keleti barátaink épp a blokkosodás szomorú útjára lépnek

külföld
december 04., 06:17

A kínai kormány közölte, hogy megtiltja a félvezetők gyártásához szükséges néhány kulcsfontosságú alkatrész exportját az Egyesült Államokba. Ezzel Peking fokozza a kereskedelmi feszültségeket egy nappal azután, hogy Washington bejelentette, korlátozza Kína képességét a fejlett chipek gyártására. Elemzők arra számítottak, hogy Washington és Peking kereskedelmi háborúja majd csak Donald Trump januári hatalomba lépése után mélyül el, de a folyamat már most eszkalálódni tűnik.

Az exporttilalom alá eső anyagok között a gallium, az antimon és a germánium fémek is szerepelnek, írja a Guardian a kínai kereskedelmi minisztérium közleményére hivatkozva. Peking „nemzetbiztonsági aggályok” miatt hozta meg a döntést. Kína adja a világ galliumtermelésének 94 százalékát, a germániumnak pedig 83 százalékát termeli ki az ország.

A galliumot és a germániumot félvezetőkben használják, míg a germániumot infravörös technológiában, optikai kábelekben és napelemekben is alkalmazzák. Az antimon a töltényekben és más fegyverekben használatos, míg a grafit az elektromos járművek akkumulátorainak legnagyobb mennyiségben használt összetevője.

A félvezetők másik összetevőjének, a grafitnak az exportját „a végfelhasználók és a végfelhasználások szigorúbb felülvizsgálatának” vetik alá. A korlátozások megerősítik a kritikus ásványi anyagok kivitelére vonatkozó, már meglévő korlátozások végrehajtását, amelyeket Peking tavaly kezdett el bevezetni, de csak az amerikai piacra vonatkoznak.

A Guardian megjegyzi: aggodalomra ad okot, hogy Peking más kritikus ásványi anyagokra is kiterjesztheti a tilalmat, beleértve például a nikkelt és a kobaltot.