Pintér Sándor nem tudja, pontosan milyen adatok kerültek ki a Védelmi Beszerzési Ügynökség adatbázisából, amit október közepén törtek fel hekkerek. A belügyminiszter a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának csütörtöki meghallgatásán a Telex tudósítása szerint arról beszélt: a Nemzeti Nyomozó Iroda büntetőeljárást indított az ügyben, és bízik benne, hogy ezekre a kérdésekre választ kapnak. Pintér úgy tudja, a személyi állomány adatait nem érinti a támadás, de azt ígérte, hogy a nyomozás lezárulta után tájékoztatják a nyilvánosságot az eredményekről.
A miniszter a bizottság előtt beszámolt arról, hogy a börtönök megteltek, de Csengeren jövő áprilisban átadják az új, 1500 fő befogadására alkalmas intézményt. Ez lehetőséget biztosít arra, hogy néhány gazdaságilag rosszul működő börtönt bezárjanak, a győrit ki is ürítették.
A jobbikos Lukács László György kérdésére Pintér azt mondta, Vitnyéden a korábbi hírekkel ellentétben nem menekülttábor lesz, hanem a Rendészeti Szakközépiskola kiképző központja. A felújítás nagyjából 2 milliárd forintba kerül majd. Az is elképzelhető, hogy a későbbiekben külföldi rendőröket is képeznek a vitnyédi táborban, mert állítólag nagy igény van külföldön a magyar elvek megtanulására.
A miniszter beszélt arról is, hogy kérte a kormánytól, igyekezzenek megemelni a hivatásos rendőri állomány bérét. Arra kapott ígéretet, hogy 2026 elején – azaz az országgyűlési választás kampányában – ismét megkapják a hathavi fegyverpénzt a rendőrök. Bízik benne, hogy további béremelésre is lesz mód.
Pintér nem látja indokoltnak, hogy változtassanak a fegyverhasználat szabályain. A hivatásos állomány tagjai továbbra is csak parancsnoki engedéllyel viselhetnek szolgálaton kívül fegyvert, és csak rontana a közbiztonságon, ha lazább szabályok vonatkoznának a fegyverviselésre.
Pintér Sándort meghallgatta a parlament népjóléti bizottsága is. Erről az ülésről a Telex azt írta, a miniszter szerint nagyon hatékony évet zártak. Céljuk volt a paraszolvencia kivezetése, az orvosi, ápolói fizetések növelése, az egészségügy átszervezése. Informatikai területen fejlesztették az EESZT-t, „egész Európában nincs még egy ilyen központi egészségügyi nyilvántartási rendszer” – mondta.
Szóba hozta az egészségügyi dolgozók ellenőrzését is. Arról beszélt, szeretnék, ha a megfizetett munkaidőt a munkahelyen töltenék az orvosok, ezzel felmérésük szerint az orvosok 80 százaléka ért egyet, „20 százalékot még meg kell győzni”.
A miniszter szerint a várólisták csökkentek, csak a csípőműtéteknél, térdműtéteknél, gerincműtéteknél 60 napnál hosszabbak, az összes többi helyen 60 napnál rövidebbek. „Van olyan kórház, ami 40 százalékos kihasználtsággal működik” – mondta Pintér, aki szerint gazdaságilag és a betegellátás szempontjából is az a legjobb, ha 95-105 százalék közötti kihasználtsággal működik a betegellátás.
A miniszter kiemelte, új gyermekvédelmi törvény van hatályban, melynek keretében megvizsgálták a gyermekvédelmi dolgozókat. 15 embernek volt kifogásolható az életvitele – mondta. Folyamatban van a gyermekvédelmi intézmények ellenőrzése is. Ezek alapján 3 intézmény higiéniai állapota nem volt megfelelő.