Egy héttel a Moody's lesújtó ítélete után a Fitch javított a magyar adósságkilátáson

gazdaság
december 06., 23:25

A Fitch Ratings negatívról stabilra módosította Magyarország hosszú lejáratú adósságkilátásait a péntek éjjel kiadott jelentésében, továbbra is BBB kategóriában hagyva az országot. A lépés némileg váratlan, hiszen egy hete a Moody's múlt pénteken éppen ellenkező irányba változtatott: stabilról negatívra módosította a kilátásokat „a kormányzás minőségével kapcsolatos lefelé mutató kockázatok” miatt. (A három nagy hitelminősítőből a harmadik, az S&P kezdte legelőször az év végi adósság-felülvizsgálatot, az nem nyúlt sem a besoroláshoz, sem a kilátáshoz).

A Fitch a döntését többek között azzal indokolta, hogy javult a költségvetési és a monetáris politika között az összhang, ami hozzájárult és járul a makrogazdasági egyensúlytalanságok jelentős csökkenéséhez, beleértve az infláció erőteljes csökkenését és a folyó fizetési mérleg többletének visszatérését.

Érdekes, hogy a Fitch annak ellenére javított az ország megítélésén, hogy a legtöbb tényezőben kedvezőtlenebbek a várakozásai, mint a kormányé. Például arra számítanak, hogy idén csak 0,4 százalékkal, és jövőre is csak 2,5 százalékkal nő a gazdaság. (A kormány 0,8 és 3,4 százalékokat vár erre a két évre.)

Megjegyzik, hogy a 2026. tavaszi parlamenti választások előtt „továbbra is bizonytalanság övezi a kormány politikai terveit”, de előrejelzéseik „a politikai prioritások és a pénzpiaci volatilitás kockázatainak csökkentése közötti egyensúlyt feltételezik”. A Fitch, akárcsak a Moody's a múlt héten, változatlanul arra számít, hogy „politikai megfontolások továbbra is korlátozni fogják Magyarország teljes körű hozzáférését az uniós forrásokhoz, többek között a 2025-ben szükséges reformok korlátozott előrehaladása miatt”.

A Fitch várakozásai szerint az MNB a nemrég kinevezett Varga Mihály mostani pénzügyminiszter vezetésével folytatja majd az óvatos kamatcsökkentéseket, és 2025 végére 5,25 százalékra prognosztizálja az irányadó kamatlábat.

Annak ellenére, hogy a várakozásaik szerint a bevezetett adóváltozások és a várható árfolyamnyomás 2025-ben némileg felfelé nyomhatja az inflációt. A Fitch előrejelzése szerint az átlagos infláció 2024-ben 3,7 százalék lesz, majd 2026-ban 3,4 százalékra csökken. Ez még mindig kissé meghaladja a 3 százalék körüli, más hitelminősítők által által prognosztizált szintet.

A Fitch előrejelzése szerint a költségvetés elsődleges egyenlegének jelentős javulása fennmarad, a deficit a 2023-as 6,7 százalékos GDP-arányos szintről idén 4,8 százalékra csökken, ami egyébként magasabb szemben a kormány 4,5 százalékos céljánál. A kamatkiadások várható csökkenése támogatni fogja a költségvetési hiány további csökkenését, így jövőre 4,2, míg 2026-ra 3,7 százalékot várnak; a kormány előrejelzéséhez képest ezek valamivel magasabb értékek. Ezek a viszonylag gyengébb gazdasági növekedésre és a választások előtti kiadásoknövekedésre vonatkozó Fitch-várakozásokat tükrözik.

A Fitch szerint az államadósság GDP-arányos szintje a 2024-re prognosztizált 74,9 százalékról csökkenő pályára áll, 2026 végére 72,2 százalékon lesz, ami még a járvány előtti szint fölött van, „de arra számítunk, hogy középtávon fennmarad a fokozatos csökkenés” - áll a jelentésben.