A Kossuth Rádió reggeli műsorában kommentálta először Orbán Viktor miniszterelnök Menczer Tamás keddi akcióját Magyar Péter ellen. Menczer 20 percen keresztül provokálta és alázta Magyart a pécsi gyermekotthon bejárata előtt.
Orbán Viktor azt mondta, „mindig a kihívó választ fegyvert, és a Tisza Párt Magyarországon egy új, agresszív, nekem ellenszenves, de talán másoknak imponáló, nem vitatkozó, hanem lesöprő stílust választott. A politikai világ olyan, hogy az ember csinálhat bármit, egy dolgot nem tehet, hogy a másik vegye ezt tudomásul. Itt küzdelem van. Aki szelet vet, vihart arat, vagy ahogy adventkor mondanám inkább, aki kardot ránt, kard által vész el.”
Azzal folytatta, hogy amíg ő a szentatyával Rómában tárgyalt, „látta, hogy Menczer Tamás fogta, aztán leállította ezt a rém kellemetlen, agresszív politikát, és annak képviselőjét. Ezt jól tette. Meglátjuk, hova fejlődik mindez, de a politikának az a szabálya, hogy amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj Isten" – ismételte meg Orbán. Szerinte senki sem boldog ettől, hiszen mindenki nyugalomra, tisztességre meg emberséges hangnemre vágyik.
Az adás után rögtön ki is posztolta Facebookra a fő üzenetet:
Magyar Péter közleményben reagált, azt írta, „Orbán Viktor ma világossá tette, hogy a Fidesz valódi arca a gyermekotthon előtt, erőszakosan hőbörgő, emberi mivoltából kivetkőző kommunikációs államtitkár”. (A jelenet után többször állította, Menczer ittas volt, ezt most is megismételte.)
Magyar azt írta, Orbán gyáva kiállni a nyílt és egyenes vitára, „inkább kocsmai verőemberek háta mögött megbújva kiabál. Orbán Viktor eljutott az 1956-os forradalomtól az orosz megszállókig, Sólyom Lászlótól és Mádl Ferenctől Menczer Tamásig, a templomtól a kocsmáig. A Fidesz hatalma a végóráit éli.”
Ők nem ülnek fel a „hatalomgyár provokációjának.”
Visszatérve az interjúra: ezt a részt közvetlenül megelőzően Orbán arról beszélt, Ursula von der Leyen és Manfred Weber kormányváltást akar Magyarországon, és „elmondták pacekba”, hogy a Tisza Pártot látnák szívesen. A jelenlegi kormány ugyanis nem akarja végrehajtani, amit Brüsszel akar. „Ez a csata zajlik, ez a politikai oldala az egész jelenségnek” - mondta Orbán, és itt tért rá Menczer akciójára.
Utána arról beszélt, „ha Brüsszel helytartókat akar a nyakunkra helyezni, akkor természetesen rúgkapálni fogunk”.
Orbán szerint Brüsszelben a Néppárt, a liberálisok és szocialisták megállapodása révén létrejött egy koalíció, és megalakult a brüsszeli kormány, „ezt hívjuk Bizottságnak”, ami Orbán szerint háború-, migráció- és genderpárti. „Brüsszelnek mi vagyunk az ellenzéke” - pozicionálta magukat Orbán, majd arról beszélt, ellen kell állni, míg át nem tudják venni a többséget. Ezen dolgoznak, Giorgia Melonival is.
A műsor a vatikáni látogatással indult, Orbán helyre is tette a kérdezőt, hogy a pápával nem lehet egyeztetni, de lelkileg nagy támogatást jelent, hogy a vatikáni diplomácia gondolkodásának középpontjában a háború és béke kérdése áll.
Rátértek a háború kérdésére, ahol Orbán arról beszélt, az a különleges helyzet állt elő, hogy két elnöke van Amerikának, amiből az egyik háborúpárti. Ez a kettősség most zűrzavart okoz, de a dolgok elsimulnak Trump hivatalba lépésekor.
Volt egy érdekes elszólása: már nem azt mondta, hogy Trump 24 órán belül békét teremt, hanem „kísérletet fog tenni a békére”. Azt is mondta, egyelőre a tűzszünetre kell koncentrálni, nem az előttünk álló békekonferenciára.
Orbán arról beszélt, Amerika nélkül a háborúnak már rég vége lenne, részvételük nélkül Ukrajna nem tudna ellenállást kifejteni. Szerinte az ukránok rossz stratégiát választottak, mikor 2022 áprilisában nem kötöttek békét. Szerinte az amerikai külügyminiszter „arcátlanul üzente meg” az ukránoknak, hogy le kellene szállítani a besorozás korhatárát 18 évre.
A miniszterelnök beszélt arról is, Amerika jelenléte az európai biztonságban kikerülhetetlen tény, és ha itt hagynák Európát, biztonsági vákuum jönne létre. „Mikor a háborúnak így vagy úgy vége lesz, nem egyszerűen tűzszünet kell, hanem rendezni kell Európa biztonsági helyzetét” - mondja Orbán. Kiderült, hogy Európa katonai értelemben gyenge, a háború után az egész európai újrarendezésről kell gondolkodni, ami kijelöli Amerika helyét is ebben a bonyolult folyamatban.
A műsorban volt egy komolyabb gazdasági blokk, melynek elején Orbán arról beszél, a most visszatartott pénzeket az országnak meg kell kapnia, különben nem fogadja el a következő hét éves költségvetést.
Szerinte Brüsszel rossz gazdaságpolitikát folytat, és őket hibáztatja az elszálló energiaárak miatt, amit itthon megéreznek a vállalkozások. Ebben változás kell. A vállalkozásokat támogató Demján Sándor programmal kapcsolatban megállapodtak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével, ezt rajtuk keresztül hajtják végre.
A román választással zárták a műsort. Orbán szerint „az RMDSZ sikere bennünket belmagyarokat, kismagyarokat megerősít". A magyar közösség felismerte a veszélyt, és képes volt közösen fellépni. Próbálnak majd baráti viszonyt kialakítani az új kormánnyal, hogy a magyarok szempontjából mérsékeltebb politikát vigyenek. Szerinte bárki is lesz az új elnök, jó kiindulópontja a kapcsolatnak, hogy éppen a magyar elnökség tudta kiharcolni, hogy Románia csatlakozhasson a schengeni övezethez.