Ausztria nem vétózza tovább Bulgária és Románia schengeni tagságának bővítését

eu
2024 december 09., 20:33

Ausztria nem vétózza tovább a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet bővítését – közölte az osztrák belügyminiszter az APA helyi hírügynökséggel.

Gerhard Karner azt írta: „A »Schengen Air” után a »Schengen Szárazföld« is nyitva áll Bulgária és Románia előtt”, „a következő lépést az Európai Unió Tanácsában tehetjük meg”.

„Ausztria kemény, de építő jellegű uniós politikával érvényesítette akaratát, hogy országunkat és az Európai Uniót biztonságosabbá tegye” – írta Karner, aki szerint két évig „keményen, de konstruktív szellemben folytak a tárgyalások”, míg a határvédelmi csomaggal egy újabb fontos lépést sikerült tenni.

Karner közölte, hogy a november 22-i budapesti miniszteri munkatalálkozó után Karl Nehammer kancellárt tájékoztatta a dolgok jelenlegi állásáról. „A külső határok védelmét megerősítik, a belső határokat továbbra is ellenőrzik, a migránsokat pedig nem engedik át” – sorolta a miniszter. A határvédelmi csomag után – a kancellárral egyeztetve – a következő lépést az uniós tagországok belügyminisztereinek csütörtöki brüsszeli találkozóján tehetik meg, ahol Románia és Bulgária schengeni csatlakozása napirenden lesz.

Karner szerint világosak a számok is: „míg a schengeni vétó előtti évben októberig még 70 ezer illegális határátlépés volt, addig idén csak 4000”. „Vétó nélkül a határsértések masszív csökkentése nem lett volna lehetséges. Követeléseinket komolyan vették” – közölte.

A sculeni határátkelő Románia és Moldova között 2011. január 18-án.
photo_camera A sculeni határátkelő Románia és Moldova között 2011. január 18-án. Fotó: Daniel Mihailescu/AFP

Románia és Bulgária egyelőre csak részlegesen tagja a schengeni övezetnek, a már érvényes határnyitás a légi és a tengeri közlekedésre vonatkozik. A schengeni övezeten belüli szárazföldi határokon (vagyis a görög-bolgár, a bolgár-román, illetve a román-magyar közúti és vasúti határátkelőkön) ellenőrzik az utasokat.

Ausztria két éve arra hivatkozva vétózta meg Bulgária és Románia csatlakozását a schengeni övezethez, hogy a balkáni migrációs útvonalon sok illegális bevándorló érkezik az EU-ba. (MTI)