Ausztria decemberben dönti el, hogy feladja-e Bulgária és Románia teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját

POLITIKA
november 22., 12:06

Péntek délelőtt ötoldalú belügyminiszteri találkozót tartottak Budapesten. A találkozón Pintér Sándor magyar, Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Cătalin Predoiu román belügyminiszter, valamint Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa vett részt.

Pintér a találkozó utáni sajtótájékoztatón azt mondta, a soros magyar uniós elnökség prioritása volt, hogy a két ország csatlakozhasson a schengeni övezethez. A tárgyalások nehezek voltak, de ismét egy lépéssel közelebb kerültek a felek. Már csak egy csomagot kell elfogadniuk a december 11-12-ei uniós belügyminisztériumi találkozón. Ennek része lesz a bolgár-török határ védelmének megerősítése, az uniós országok közös kontingenst küldenének oda.

Karner azt mondta, hogy a mai találkozón elfogadott határvédelmi csomaggal Ausztria elérte a célját. A 2023-as vétójuk óta sokat változott a helyzet, jelentősen csökkent az Ausztriába irányuló illegális migráció is. A végleges döntést azonban csak a decemberi tanácsi ülésen hozzák majd meg. Karner azt mondta, mai tapasztalatairól személyesen számol be Karl Nehammer osztrák kancellárnak.

Gerhard Karner
photo_camera Gerhard Karner Fotó: Bernadett Szabo/REUTERS

Bulgária és Románia 2007-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, a schengeni övezetnek azonban egyik ország sem lett tagja. Az első ígéret szerint 2010-2011 környékén csatlakozhattak volna, de a folyamat elhúzódott. Hollandia pedig 2015-ben bejelentette, hogy a korrupció és a szervezett bűnözés magas foka miatt ellenzi a csatlakozásukat.

2023. január elsejétől a 2013 óta EU-tag Horvátország csatlakozhatott a schengeni övezethez, Bulgária és Románia viszont továbbra sem. Az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának ezúttal a holland mellett az osztrák vétó miatt is el kellett utasítania a csatlakozást. A korrupció és a szervezett bűnözés mellett jogállamisági aggályok is felmerültek.

Bulgária és Románia idén tavasszal a schengeni zóna tagjává vált, de ez csak a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik, a közúti és vasúti átkelőkön továbbra is ellenőrzik az utasokat. Ha senki sem vétózza meg a decemberi uniós döntést, legjobb esetben jövő márciusban lehet elbontani a határokon álló sorompókat.

A két ország schengeni csatlakozásának nehézségeiről ebben a cikkben írtunk bővebben.