Tizenöt év ígérgetés után összeomlófélben lévő schengeni zónába jöhetnek a románok – ha jönnek

külföld
november 18., 05:58
  • Románia és Bulgária idén tavasztól a schengeni övezet tagja, de ez csak a légi és a tengeri közlekedésre vonatkozik, közúton és vasúton továbbra is meg kell állniuk az utazóknak.
  • A két ország akár már tavasszal csatlakozhat a zónához teljes egészében – csakhogy az közben recseg-ropog.
  • A felvételükre már Magyarország előző uniós elnöksége idején, 2011-ben is volt esély, azóta eltelt tizenhárom év.
  • A 2015-ben kirobbant menekültválság rosszkor jött, közben betonoszlopokkal lezárt utak épültek.
  • Két évvel ezelőtt, amikor Ausztria megvétózta a csatlakozást, kisebbfajta osztrákellenes forradalom tört ki Romániában.
  • Az osztrákok túl vannak a parlamenti választáson, így van rá esély, hogy már nem vétóznának. Az érintett belügyminiszterek pénteken találkoznak Budapesten.

„Több mint ötszáz, a magyar–román határ Békés megyei szakaszán dolgozó határrendész jövője válik bizonytalanná, ha Románia csatlakozik a schengeni övezethez” – fejezte ki aggodalmát 2009-ben a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének vezetője.

Ekkor még úgy volt, hogy Románia és Bulgária 2011 első félévében, Magyarország EU-elnöksége idején lehet a schengeni térség része. Végül minden másképp lett, Románia sem akkor, sem most, Magyarország újabb EU-elnöksége alatt nem csatlakozott a zónához. Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón azt mondta: „Magyarország mindent megtesz annak érdekében, hogy Románia csatlakozzon a schengeni övezethez. Magyarország érdeke, hogy a szomszédos államot, benne Erdélyt és az ott élő magyar közösséget ne válassza el szárazföldi határ tőlünk.”

Kígyózó kamionsor a bolgár-román határon
photo_camera Kígyózó kamionsor a bolgár–román határon Fotó: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP

Más kérdés, hogy a románok milyen schengeni rendszerhez csatlakoznak. A menekültválság miatt egyre több ország vezet be határellenőrzést. Németország a bevándorlók által elkövetett bűncselekmények és a szélsőjobboldal előtörése, Norvégia a terrorfenyegetettség miatt döntött így az ősszel. Hollandia december 9-én kezdi a határellenőrzést az illegális bevándorlás erősödése miatt. Az osztrákok a magyar és a szlovén határ felé szintén hat hónappal meghosszabbították az ellenőrzést. (A gyakorlatban ez utóbbi nem olyan drámai, többnyire abból áll, hogy a kifelé tartó autóknak lassítaniuk kell az ellenőrzőpontnál, és többnyire a schengeni övezeten kívülről érkező – vagy más okból gyanús – autókat állítják félre az osztrák rendőrök.)

De miért volt és maradt Románia és Bulgária (a két országot az EU ebben a kérdésben egyben kezeli) schengeni csatlakozása ennyire forró krumpli?

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.