A csádi misszió indítása már csak helyi politikai jóváhagyásra vár, Orbán Gáspár nincs a vezérkarban - állítja a honvédelmi miniszter

POLITIKA
december 10., 17:35

Felfoghatatlan amatőrizmusnak és az ország veszélybe sodrásának tartja Szalay-Bobrovinczky Kristóf védelmi miniszter, hogy a hétvégén körbefutott az az álhír, hogy a bukott szíriai diktátor, Bassár el-Aszad Budapestre menekülhetett.

A miniszter erről a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén beszélt. Magyar Péter is tényként posztolta az álhírt (azóta korrigálta), mire a miniszter a Telex tudósítása szerint azt mondta, „a Mókus őrsöt nem bíznám rájuk.”

A Kormányzati Tájékoztatási Központ hétfőn közölte, az Alkotmányvédelmi Hivatal azonnali hatállyal nemzetbiztonsági vizsgálatot indított, hogy kiderüljön, ki és miért terjesztette az álhírt.

A meghallgatáson a miniszter arról is beszélt, hogy amint a helyi politika jóváhagyja, Csádban indul a magyar katonai művelet. Azt mondta, Orbán Gáspár a kabinetje tagjaként vesz részt a misszió előkészítésében, de nem tagja a vezérkarnak. Amúgy pedig kiválóan képzett katonatiszt, aki több nyelven beszél.

A miniszter elmondta azt is, a Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért hekkertámadás során kettős zsarolási kísérletet kellett leküzdeni. Egyrészt a VBÜ megbénítása volt a cél, amit sikerült megakadályozni, másrészt pedig adatokat akartak szerezni. Miután az ügyben még folyik a nemzetközi nyomozás, a miniszter nem árulta el, milyen adatok kerülhettek ki, de közölte, az összes beszerzési információ nyilvános.

photo_camera Fotó: Németh Dániel/444

„A kormány nem tárgyal gazemberekkel, és nem fizet a zsarolóknak” – mondta a miniszter.

Ugyanezt közölte korábban a minisztérium államtitkára is, Vadai Ágnes DK-s politikus kérdésére válaszolva.

A 444 november közepén írta meg, hogy ismeretlen elkövetők az Inc. Ransomware nevű zsarolóvírus segítségével ellopták a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) anyagait a cég fájlszerveréről, majd titkosították magát a szervert, és ötmillió dollárt követelnek azért, hogy a dokumentumokat visszaadják. Bizonyítandó, hogy az anyag náluk van, negyvenhat képernyőfotót is közzétettek.

Az anyagok nemzetbiztonsági szempontból extra érzékenyek, védelmi beszerzésekről, belső levelezésekről, a magyar haderő valós képességeiről szólnak. A fájlok egy időre eltűntek, majd december elsején egymillió dolláros kikiáltási áron kerültek vissza az internetre. A zsarolók szerint egy terabájtnyi adat van náluk magyar védelmi beszerzésekről. Szerintük a VBÜ nem aggódik az adataiért, nem kíván fizetni a kibervédelmi mulasztásaiért.