Kicsit döcögősen alakul a magyar kormányzati kommunikáció arról, hogy milyen akciókat hajtottak ma végre a békemisszióban. Az oroszok hamarabb jelentették be, hogy Orbán Viktor felhívta Vlagyimir Putyin elnököt, amiről utólag elég szűkszavúan kommunikált a magyar miniszterelnök. Orbán szóvivője is kevesebb árult el a beszélgetésről, mint a Kreml közleménye.
Havasi Bertalan pontokba szedett közlései:
- A két vezető áttekintette a folyamatosan fejlődő kétoldalú gazdasági, kereskedelmi együttműködés aktuális kérdéseit. Kiemelt figyelmet fordítottak a kölcsönösen előnyös energetikai projektek további támogatására.
- Tárgyaltak az ukrajnai helyzetről is, ezzel kapcsolatban Orbán Viktor jelezte, hogy érdekelt a válság politikai és diplomáciai megoldásának keresésében, figyelembe véve számos nyugati vezetővel fennálló kapcsolatait. Vlagyimir Putyin a maga részéről értékelést adott a magyar miniszterelnöknek az Ukrajna körüli helyzet jelenlegi alakulásáról.
- Megvitatták a közel-keleti régió feszült helyzetét is a közelmúlt szíriai eseményeivel összefüggésben.
Szijjártó Péter külügyminiszter aztán felpörgette a kommunikációt, amennyiben bővebben mondta el ugyanazt, a kiegészítések leginkább a szövetségeseink bírálataiból álltak.
Az MTI szerint Szijjártó
- Aláhúzta, hogy az orosz Gazprombank (amerikai) szankciós listára helyezésével a jelenlegi amerikai adminisztráció komoly nehézségek elé állított néhány közép- és délkelet-európai országot, köztük hazánkat is, ugyanis ezen a pénzintézeten keresztül zajlik a fizetés a földgázért, a nukleáris fűtőelemekért és a paksi bővítés munkálataiért is. Szavai szerint emellett Szlovákia, Szerbia és Törökország is kihívásokkal néz szembe e döntés miatt, így velük is folyamatos az egyeztetés. "A miniszterelnök úr és Oroszország elnöke között egyetértés volt abban, hogy mindent meg kell tenni, és mindent meg is teszünk annak érdekében, hogy ezt a problémát kiiktassuk" - szögezte le.
- Nemrég derült ki, hogy az orosz emelnék Paks II. árát. Talán emiatt mondta Szijjártó, hogy "jelenleg a Paks II. munkálataiért és a földgázért való fizetési módszerek összehasonlítása és kidolgozása zajlik" - tudatta. Ezzel kapcsolatban pedig azt közölte, hogy ő maga Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával egyeztetett a paksi beruházás felgyorsításáról, s délután az energiaügyért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel, Alekszandr Novakkal is megbeszélést fog folytatni.
- Ukrajnáról: "Jól látszik, hogy az amerikai elnökválasztás óta számos elkeseredett, kétségbeesett kísérlet történt és történik arra vonatkozólag, akár Amerikából, akár Nyugat Európából, hogy a háború elmérgesedjen, a háború eszkalálódjon". Valamint "Putyin elnök elmondta azt is, hogy ő hogyan látja ezt a kérdést, és azt is elmondta, hogy bizony vannak akadályok, amelyek a béke útjában állnak. Ilyen például az a törvény is Ukrajnában, amely gyakorlatilag megtiltja a jelenlegi elnöki adminisztrációnak, hogy Oroszország elnökével a békéről tárgyaljon" - húzta alá.
- Végül Szijjártó kifejtette, hogy az orosz elnök tájékoztatást adott a szíriai fejleményekről, a Kreml álláspontjáról is. "Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a Közel-Keleten stabilitás, nyugalom legyen (...) Hogy az extrém, szélsőséges ideológiák, politikai mozgalmak ne rombolhassák tovább a biztonságot" - mondta. "Emellett pedig mi, magyarok különösen odafigyelünk a keresztény közösségek helyzetére, és továbbra is a szükséges humanitárius támogatást megadjuk a számukra" - tette hozzá.
Arról ugyanakkor már előre kiadtak közleményt, hogy Orbán csütörtökön Ankarába utazik, ahol tárgyal Recep Tayyip Erdogan török államfővel, majd részt vesz a magyar–török kulturális évad záróeseményén.