Az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy gondoskodjon a reprodukciós szolgáltatásokra vonatkozó uniós szabályok érvényesüléséről – írja sajtóközleményében az EB, majd kifejtik, hogy úgy határoztak, indokolással ellátott véleményt küldenek Magyarországnak, amiért az országban 2022 júniusa óta csak az állami tulajdonú vagy állami ellenőrzés alatt álló szolgáltatók nyújthatnak orvosilag asszisztált reprodukciós szolgáltatásokat.
Mint írják, Magyarországon magánszolgáltatók nem biztosíthatnak meddőségi kezeléseket, és ezek a korlátozások az Európai Unió működéséről szóló szerződés 49. cikke alapján sértik a letelepedés szabadságát. A Bizottság szerint a magyar korlátozó rendelkezéseket semmilyen közérdekű megfontolás nem igazolja. Az intézkedés nem szolgálja a közegészség és a közrend védelmét, mint ahogyan azt a magyar hatóságok állítják. Sőt, azt is írják, nincs bizonyíték arra, hogy a magánszolgáltatók nem garantálták volna az orvosilag asszisztált reprodukció biztonságosságát és minőségét 2022 júniusa előtt.
Emellett az Európai Bizottság arról is ír, hogy az intézkedés a jelek szerint nem javítja az ilyen eljárásokhoz való hozzáférést sem, mivel csökkentette a szolgáltatók számát. A Bizottság ezért úgy határozott, indokolással ellátott véleményt intéz Magyarországhoz, amelynek két hónap áll rendelkezésre a válaszadásra és a szükséges intézkedések meghozatalára. Amennyiben erre nem kerül sor, a Bizottság az Európai Unió Bírósága elé terjesztheti az ügyet.
Mindezek mellett az Európai Bizottság felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a polgári repülésbiztonsági felügyeletre vonatkozó uniós szabályok be nem tartása miatt.
A Bizottság szerint Magyarország nem tesz eleget a légi járművek üzemben tartásához kapcsolódó műszaki követelményekről és igazgatási eljárásokról szóló rendeletben előírt követelményeknek.
Közleményükben azt írják, Magyarország nem tud elegendő létszámú képzett személyzetet felmutatni ahhoz, hogy megfelelően felügyelje az engedéllyel rendelkező üzemben tartókat és azok szabályos működését. Emellett nem alakított ki olyan megbízható irányítási rendszert sem, amely kidolgozott irányelvekre, eljárásokra és világos szervezeti struktúrára támaszkodva képes lenne biztosítani a rendeletnek való megfelelést.
Sőt, Magyarország nem gondoskodott arról sem, hogy a tanúsított szervezetek a tanúsítványok, jóváhagyások és engedélyek kiadása előtt teljesítsék a rájuk vonatkozó követelményeket. Hiányoznak továbbá a minősített szervezetek tevékenységeinek nyomon követésére szolgáló hatékony ellenőrzési programok is, ideértve a rendszeres auditokat és vizsgálatokat. A Bizottság ezért felszólító levelet küldött Magyarországnak, amelynek két hónapja van arra, hogy válaszoljon a levélre és orvosolja a Bizottság által feltárt hiányosságokat. Amennyiben nem kap kielégítő választ, a Bizottság úgy határozhat, hogy indokolással ellátott véleményt ad ki.