Innentől zárt üléssel folytatódik a nap
így egésznapos közvetítésünk is végéhez ért. Köszönjük a figyelmet!
így egésznapos közvetítésünk is végéhez ért. Köszönjük a figyelmet!
hogy vonják vissza a budapesti pályaudvarokat 99 magánkézbe adó pályázatot. Viszont nem ment át Karácsony Gergely ötlete, hogy akár el is lehessen kobozni a rendkívül durván gyorsan hajtó autósok autóit.
és ha minden igaz, sikerült elfogadni az szmsz-t is.
A Karácsony mögött lévő ellenzéki összefogás képviselői mellett Vitézy-féle Podmaniczky Mozgalom képviselői és a tiszás képviselők is igennel szavaztak. Ehhez az kellett, hogy átmenjen a Tisza módosítója, mellyel azt kérték, hogy a szolidaritási adóról szóló bírósági döntés után felülvizsgálható legyen a költségvetés.
Nagy többséggel, azaz ha megszavazzák a végén a költségvetést is, nem lesz sztrájk.
Az első pont a költségvetés, a módosítókkal kezdenek.
A költségvetésről szavaznak a legelején.
Utána zárt üléssel folytatódik a közgyűlés.
Többek között a költségvetésről.
Jövőre. Azt javasolja, hogy konzultációk után jövő szeptemberre Karácsony tegyen javaslatot a rendelet szigorítására. "A robbantás nem alapjog" - mondja Béres András.
Vitézy Dávid azt nem érti, hogy miért nem azt javasolják, hogy tiltsák be a pirotechnikai eszközök használatát. A fővárosi területeken léphetne a főváros.
Karácsony azt mondja, hogy a Margit-szigetre tudnak csak szabályt hozni.
Gulyás Gergely arról beszél, hogy a kerületek is léphetnek az ügyben. Béres kitart a javaslata mellett.
A Szent István parknál lévő kutyafuttató állapotán javítana a Tisza Párt, mert nagyon sok panasz érkezett. Ezt bizottsági elnökként támogatja Vitézy, azt nem, hogy az ottani zebrát szüntessék meg.
Keszthelyi Dorottya egy Budapesti Sportegyesület megalakítására is javaslatot tett. A Fidesz szerint kérdés, hogy kell-e ilyen új szervezet. Az előterjesztés másik pontját, a "Biztonságos Sportegyesületek Brand" jelölést támogatják. Ez a gyerekek biztonságát szolgálja. Az előterjesztés pontjairól külön szavaznak.
Egy másik napirendi pontnál Szepesfalvy Anna (Tisza) arról beszél, unja, hogy az ellenzék mindenért a kormányt hibáztatja, de felhívná a Tisza figyelmét arra, hogy itt most kormányoznak.
Vitézy is hozzászól a tiszás javaslathoz. Az első kérdés, hogy kell-e a profi, maximalista mérőállomások mellé még több. Londoni példát hoz: ott kisebb mérőpontokat helyeztek el fejmagasságban néhány helyen, amivel tudták figyelni a trendeket. A forgalomkorlátozó intézkedések hatásait mérték ezzel, és az eredmények alapján hoztak döntéseket autók kitiltásáról.
Vitézy szerint átfogó stratégiára lenne szükség a levegőminőség javítására. A mérési ponthálózat bővítésével együtt ezt érdemes lenne napirendre venni.
Gulyás szerint a hasznos adat jó, a haszontalan fölösleges. A tiszásoké a haszontalan adat körébe tartozik, mert nincs mögötte cél, hogy mire akarják használni. Először a célt kell kijelölni, és utána megnézni, hogy milyen mérőállomásokat hova kell kirakni.
Porcher szerint korrektek voltak a felszólalások, konstruktív beszélgetés volt. A szakértők szélsőségesebb javaslatokat ajánlottak, ez lehet a köztes megoldás. Szerinte a 13 szenzor nem elég, újabb mérőállomások kihelyezésével jobb adatokat kapnának. Ez egy pár 10 milliós befektetés, ha nem támogatják, azt a következtetést tudja levonni, hogy nem számít a Fidesznek a magyarok élete.
A levegőszennyezettség javítására adott be javaslatot Porcher Áron, aki kicsit indokolja az előterjesztést. Azért most adták be, mert télen a légszennyezettség nagyobb problémát okoz.
Több mérőállomást szerelnének fel, és az emberek tájékoztatásán is javítanának. Ennek komoly egészségügyi hatásai lehetnek.
Szalai Piroska (Fidesz) szól hozzá javaslathoz. Első kérdése: "látta az anyagot mérnök? Máskor mutassák meg nekik." A mérőműszerek hiteles adatokat adnak, és a mérőeszköz nem csökkenti az asztmát. A levegőszennyezettséget a közlekedés tudja produkálni, másrészt a fűtési rendszerek. Tarlós István idejében a második javítására voltak lépések. Magyarországon 5 évvel javult az egészségben megélt élettartam. Ezzel a középmezőnyben vagyunk, perszer még nem lehet megállni.
Szepesfalvy Anna (Fidesz) is arról beszél, a méréstől nem fog javulni a helyzet, úgyhogy nem mérni kell, hanem cselekedni. (Vagyis a szennyezettséget csökkenteni.)
Gulyás szerint a javaslat kókler. Orbán Árpád szerint a Fidesz már csak sportból is beleköt abba, amit a Tisza javasol. Nem érti a Fideszt, miért nem fontosak az adatok, mikor a Vodafone-t is megvették az "adatok miatt". Szerinte igenis fontos az adatgyűjtés és adatelemzés.
Egy újabb Vitézy-javaslat van napirenden. Javaslata szerint a 100E járaton jelentős kedvezményt kapnának azok, akiknek van bérlete.
Vitézy ezt február 1-től lépte volna be, Karácsony viszont benyújtott egy olyan módosítót, hogy előbb vizsgálják meg az intézkedés hatását. Ezt a módosítót Vitézy befogadta, szóval a bevezetés csúszhat. Márciusban tárgyalhat erről újra a közgyűlés.
A Fidesz attól tart, elszabotálják a javaslatot, de Vitézy azt mondja, ezt nem fogja hagyni.
Erről a javaslatról mond pár szót. A Rómain van egy ilyen kísérlet, máshol is meg kell vizsgálni ezt a lehetőséget.
Ezt ennyivel le is zárták volna, de Baranyi kérdést tesz fel. A Duna budapesti szakaszának kevés szabadon fürdőzhető része van, ezekkel is folyamatosan probléma van, hiszen az ÁNTSZ ellenőrzéseihez kötött, hogy mennyi ideig lenne igénybe venni.
Vitézy épített medencéket javasol. Ezzel egy probléma van, a főváros nem tudja üzemeltetni. Nem túl nagyok, így nem lehet fizetőképes keresletet generálni, ami ezt fenntarthatóvá teszi.
Vitézy a válaszában arról beszél, a kérdéseket körül kell járni. A létesítményeknek van egy ésszerű méretük (pl. ha elszabadul, ne károsítson hidat), a finanszírozás kérdéséről is beszélni kell majd. De szerinte ha van valamilyen vendéglátásra lehetőség, akkor ott lehet valamilyen szimbiózis, és nem direktben a fővárosnak kell állnia azt.
Baranyi Krisztina visszatér a közlekedésehez. Nem lepi meg, hogy Radics az autósüldözés ellen szólal fel, Vitézy viszont az autósüldözésben Karácsony előtt jár bőven.
Baranyi megkérdezi a Fidesztől, akkor miért Vitézyt választották főpolgármester-jelöltnek?
Baranyi arról is beszél, egyetért a javaslat céljaival, de ez mikromenedzsment. Vitézynek a BKK vezetői posztjára kellett volna jelentkeznie.
Karácsony is "felül erre a vonatra", és poénkodott egy rövid kört, de Vitézy gyorsan lezárta a témát.
A vita közben tanulmányozzák a képviselők az SZMSZ-t, Gulyás Gergely arra kérdez rá, hogy tényleg ki akarják-e venni a fix szerdánkénti ülésezést a tiszások miatt? (Az EP is szerdánként ülésezik, és van átfedés.)
Karácsony szerint továbbra is az a cél, hogy minden hónap utolsó szerdáján legyen a közgyűlés, ez októberhez képest nem változott.