Terjedelmes elemzést írt Surányi György korábbi jegybankelnök, egyetemi magántanár a Portfolióra a magyar gazdaságpolitikáról, annak elmúlt ötéves úttévesztéséről. A kiindulópontja az a Mellár Tamás volt KSH-elnöktől, jelenlegi ellenzéki képviselőtől nemrég elhangzott kijelentés volt, miszerint az Európai Bizottságnak az a döntése, amely megalapozatlannak minősítette a magyar kormány középtávú költségvetési programját, egy jelzés a piacoknak arról: „Magyarország közel áll egy, a görögországihoz hasonló csődhelyzethez”.
Surányi először ezt a kijelentést cáfolja tételesen, felsorolva, milyen egyensúlytalansági mutatók voltak sokkal rosszabbak a pénzügyi válság előtti Görögországban, mint a mostani magyar gazdaságban. Ezután viszont részletekbe menően értékeli azt, hogy a magyar gazdaságpolitika hogyan került tévútra, és hogyan vált önsorsrontóvá az, amit a gazdaságirányításért felelős kormányzati és MNB-vezetés csinált tulajdonképpen már a 2010-es évek közepétől, amikor még látszólag ment a szekér.
A probléma akkor az volt, hogy a gazdaságirányítás úgynevezett prociklikus gazdaságpolitikát folytatott – erről több elemző és szakértő beszélt már az elmúlt években –, vagyis akkor vetett be még gazdasági ösztönzőket, amikor egyébként is magas volt a GDP-bővülés, így aztán kifogyott az eszközökből és pénzből akkorra (ez a 2020-tól kezdődő időszak), amikor már szükség lett volna a stimulálásra. Surányi felidézi azt a 2019-es Orbán-kijelentést, hogy nincs szükség olyan pénzügyminiszterre, aki nem képes összehozni egy 5 százalékos évi gazdasági növekedést – és ezt szembeállítja azzal a ténnyel, hogy 2020-2024 között öt év alatt jött, illetve jön össze összesen ez az 5 százalék.
És bár megjegyzi, hogy ebben az időszakban valóban volt számos külső sokk (covid, inflációs válság, háború), azért „a velünk közel egyidőben az EU-hoz csatlakozott országok többsége mégis kevésbé szenvedte meg a külső sokkokat, és fokozatosan maguk mögött hagyták Magyarországot”.
Szerinte
„különösen feltűnő az elmúlt két év céltévesztése, mert ebben a periódusban nem értek váratlan, új és kedvezőtlen exogén tényezők a magyar gazdaságot”,
azaz már nem voltak külső sokkok – leszámítva talán az uniós források elapadását, de hát ezen a téren ugyebár magunknak kerestük a bajt.
Az elemzés néhány további markáns megállapítása:
A teljes elemzés itt olvasható.