A német kancellár Elon Muskról: Ne etesd a trollt!

külföld
január 06., 06:53

A hétvégén jelent meg egy interjú a német Stern magazinban Olaf Scholz kancellárral, akit többek között Elon Muskról kérdeztek, miután Musk a saját tulajdonában lévő X-en (lánykori nevén Twitteren) korábban többször „bolond” jelzővel illette őt, illetve támogatásáról biztosította a szélsőjobboldali AfD-t, amely kancellárjelöltjével, Alice Weidellel az X-en élő beszélgetést is tervez.

„Higgadtnak kell maradni. Szociáldemokrataként már régóta hozzászoktunk ahhoz, hogy vannak gazdag médiavállalkozók, akik nem értékelik a szociáldemokrata politikát – és nem rejtik véka alá a véleményüket”, mondta Scholz. Arról is beszélt: nem fog azon fáradozni, hogy Muskkal próbáljon szót érteni, ahogy mondta: „nem hiszek abban, hogy Musk úr kegyeinek udvarolnom kellene. Ezt szívesen meghagyom másoknak. A szabály az: ne etesd a trollt”. Scholz szerint „a sértéseknél sokkal aggasztóbbnak tartom, hogy Musk egy olyan pártot támogat, mint az AfD, amely szélsőjobboldali, közeledést hirdet Putyin Oroszországához, és gyengíteni akarja a transzatlanti kapcsolatokat”.

photo_camera Olaf Scholz
Fotó: KAY NIETFELD/dpa Picture-Alliance via AFP

Scholz arra is felhasználta az interjút, hogy visszavágjon Musknak arra, hogy a múlt hónapban „antidemokratikus zsarnoknak” nevezte Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnököt. „A német elnök nem antidemokratikus zsarnok, Németország pedig egy erős és stabil demokrácia – mindegy, mit mond Musk. Németországban a polgárok akarata érvényesül, nem pedig egy amerikai milliárdos kiszámíthatatlan megjegyzései”.

Ez volt a kancellár legközvetlenebb reakciója Musk elmúlt hetekben tett nyilatkozataira azután, hogy a szilveszteri beszédében, még nem említette név szerint Muskot és a Twittert, csak azt kérte a választóktól: ne hagyják, hogy a „közösségi médiacsatornák tulajdonosai” döntsék el az általános választások kimenetelét.

A kancellári interjú és annak Muskra vonatkozó része kapcsán a Guardian megjegyzi: mióta átvette az X vezetését, Musk egyre inkább arra használja a közösségi médiaplatform globális hatókörét, hogy saját politikai nézeteit érvényesítse. Előbb negyedmilliárd dollárt költött Donald Trump újbóli elnökké választására, majd a befolyását elkezdte arra használni, hogy a szélsőjobboldali és az establishment-ellenes pártokat támogassa szerte Európában.

photo_camera Elon Musk
Fotó: BEATA ZAWRZEL/NurPhoto via AFP

A németországi ügyekbe belefolyása után az elmúlt napokban belevetette magát az Egyesült Királyság politikájába, felszólítva Károly királyt, hogy oszlassa fel a parlamentet, illetve bírálta a kormányt gyerekek elleni visszaélésekkel kapcsolatos ügyek miatt, továbbá azt is mondta, hogy szerinte Nigel Farage-t le kellene váltani a reformpárt vezetői tisztségéből, miközben a hírek szerint 100 millió dollárt adományozhatott a pártnak.

A Guardian arra is kitér, hogy „a német és brit politikába való beavatkozása mellett Musk tárgyalt a magyar Orbán Viktorral is”. Ennek kapcsán felidézik, hogy Orbán kormánya „2018 óta uniós szankciós eljárás alatt áll, mert »rendszerszintű fenyegetést« jelent a demokráciára és a jogállamiságra nézve”. Musk bírálta azokat a bírákat is, akik az orosz beavatkozás gyanúja miatt érvénytelenítették a romániai elnökválasztást, és lelkesen támogatta Giorgia Meloni olasz szélsőjobboldali miniszterelnököt.