A Charlie Hebdo tökös maradt, a világ kevésbé

vélemény
január 07., 20:06

A címlapja tetején a nagybetűs ELPUSZTÍTHATATLAN felirattal, alatta egy rajzolt olvasóval, aki épp az imént ugrott egy seggest röhögve egy géppisztoly csövére, belül pedig az isten- és főpapgúnyoló karikatúraverseny legjobb versenyműveivel jelent meg január 7-én a francia szatirikus lap, a Charlie Hebdo tízéves jubileumi száma.

Maga a Charlie Hebdo tehát változatlanul tartja a frontot azóta, hogy két Párizsban született, algériai származású testvér pont tíz évvel ezelőtt, 2015. január 7-én a szerkesztőség épületében mészárolt le 11 embert, köztük az újság karikaturistáit és szerkesztőit, majd az épület előtt fejlövéssel közelről kivégeztek egy sebesült rendőrt is, az iszlamista vallási terror háromnapos tombolását szabadítva el Franciaországban.

De a világ és Európa annál többet változott azóta, így 2025-ből különösen érdekes visszanézni a szólásszabadság és a szabad sajtó elleni véres támadásra. 2015-ben Európa és a világ szabadelvűbb fele – a felszínen legalábbis – egységes volt a szólásszabadság, a világi demokrácia és a szabad gúnyolódás melletti kiállásban: a merénylet után sok millió embert megmozgató tüntetéseket tartottak, a kultúrországok kormányai egységesen álltak ki a Mohameden és Jézuson egyformán röhögők mellett, és tarolt a Je suis Charlie szlogen.

A világ azóta agresszívabb, szektásabb és merevebb irányba mozdult el. De ez nem a fundamentalistáknak, az iszlamistáknak és a többi terroristának köszönhető. Ők ma is olyanok nagyjából, mint egy évtizeddel ezelőtt.

Ám az identitáspolitika, a neopopulista-nacionalista szélsőjobb és a szektás szélsőbal megerősödésével, illetve a mainstream liberálisok meggyengülésével a világ annyira prűd hellyé változott, hogy a Charlie Hebdo szólásszabadság melletti következetesen tiszteletlen kiállása ma már sokak szemében inkább tűnhet szélsőségességnek, mint a leguniverzálisabb alapértékeket érintő, markánsan európai kiállásnak. De nemcsak a politikusok, hanem az uniós választópolgárok hozzáállása is változott időközben, így a tízéves évfordulón legalább olyan izgalmasak a terrortámadás miatt felvetett kérdések.

Ez a cikk azt próbálja felvillantani, hogy mi és miért történt annak idején a Charlie Hebdóval, és miért került mindez azóta más fénytörésbe.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!