A CATL soha nem vett részt katonai vonatkozású üzletben vagy tevékenységben, így az Amerikai Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának minősítése tévedés – áll a Debrecenben gyárat építő kínai akkumulátori nagyvállalat közleményében, amit szerdán juttattak el szerkesztőségünkhöz. A hír előzménye, hogy hétfőn a CATL is felkerült a Pentagonnak azon listájára, amelyen az amerikaiak gyanúja szerint a kínai hadsereggel együttműködő, azt segítő cégek szerepelnek, írja a Reuters.
A Pentagon listáján a CATL mellett új szereplőként megjelent a WeChat kínai üzenetküldő alkalmazás anyavállalata, a Tencent, a Changxin Memory Technologies chipgyártó, a drónokat gyártó Autel Robotics és a Quectel Wireless. A szövetségi nyilvántartás, amely hivatalosan „Section 1260H lista” néven ismert, így már 134 vállalatot tartalmaz.
A CATL a döntésre úgy reagált a közleményében, hogy a washingtoni intézkedés „a debreceni beruházásra (...) nincs hatással, az építkezés és a modulgyártás a tervezett ütemben halad”. Azt is közölték, hogy az ügy „nem korlátozza a CATL-t abban, hogy az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumán kívüli szervezetekkel üzleti tevékenységet folytasson, és várhatóan nem lesz hatással a vállalat működésére”. A kínai cég azt ígéri, hogy „proaktívan együttműködik az amerikai védelmi tárcával, és kezdeményezi a tévedés kezelését, szükség esetén beleértve a jogi lépéseket is”. Ezt annak érdekében tartják fontosnak, hogy „megvédjük vállalatunk és részvényeseink érdekeit”.
A CATL részvényeivel a sanghaji tőzsdén kereskednek. Az árfolyama ma 245 jüan körül van, ami csaknem 64 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőttinél, ám elmarad az októberi 299 jüanos csúcstól. December 30-án még 266 jüan fölött volt, azóta folyamatosan esik az árfolyam.