Újabb ok a rettegésre: jégcunami söpört végig egy norvég folyón

ÉLET
január 08., 15:07

Hallottál már a jégcunamiról? Bármilyen bulvárlaposan hangozzon is, ilyen jelenség létezik, ráadásul kétféle formában is. Mindkettő baromi jól néz ki, és az egyikre itt egy egészen friss példa.

A közép-norvégiai Heidal település mellett, a Sjoa folyón készült az alanti videó egy különösen drámai jégcunamiról. A jelenség speciálisan hegyvidéki folyókon figyelhető meg, a fizikai alapja pedig nagyon hasonlít ahhoz, ami például az 1838-as pesti jeges árvízkor történt. Vagyis a folyó vize egyre csak hűl, elkezd befagyni, aztán valahol jégdugó keletkezik, a folyó pedig nem tud mást tenni, mint kiönt. Ez történik egy alföldi folyón. A hegyekben annyi a különbség, hogy ott nincs hely arra, hogy a folyó szétterüljön, hiszen jellemzően a medernél alig szélesebb völgyben folyik. Itt az történik, hogy miután fenékig befagyott - ez jellemzően a legfelső, sekélyebb szakaszokon tud megtörténni, ahol a szurdok a legkeskenyebb -, a dugasz felett összegyűlő víz egyszer csak átszakítja a jégtorlaszt, és víz-jégelegyű, cunamiszerű hullámot képezve végigsöpör a folyó alsóbb szakaszán.

Ezúttal pont jókor volt jó helyen a videós, így az első előjelektől végigkövethető a drámai jelenség kibontakozása:

A másik, szintén jégcunaminak nevezett jelenség másképp látványos. Ez nagy, tengerbe futó, teljesen befagyott folyamokon szokott előfordulni, amikor egy erőteljes tengeráramlat vagy az erős szél megmozdítja a nagy folyó vastag-széles jégpáncélját, ami a partra futva adott esetben 10 méternél is magasabb jégtorlaszokat képez, és szó szerint legyalulja a közvetlen partvonalat. Íme: