Ahogy Szentkirályi Alexandra dicsér, nem dicsér úgy senki!

Bejelentette visszavonulását Hosszú Katinka háromszoros olimpiai bajnok úszó, sorra érkeznek is a méltató posztok a közösségi média zegzugos bugyraiban.

Ezek közül azonban ragyogó csillagként emelkedik ki Szentkirályi Alexandra, a budapesti Fidesz vezetőjének méltató posztja, amely egyenesen így kezdődik:

„Bajnok, legenda, magyar, nő és anya.”

Szentkirályi tehát ezzel az öt szóval írta körül a háromszoros olimpiai, huszonhatszoros világ- és harmincötszörös Európa-bajnok Hosszú Katinkát.

A jó hír, hogy az ötből három rám, és egyébként megannyi magyar nő és anyatársamra is vonatkozik, amiről eszembe is jutott minden idők egyik (ha nem a) legjobb magyar nyelven íródott cikke Magyari Pétertől, ami ezzel a csodálatos mondattal indul:

„Jómagam is szoktam úszni egyébként.”

De mi van egyébként Szentkirályi odavetett mondata mögött? A posztot ugyanis azzal folytatta:

„Hosszú Katinka nemcsak az úszás egyik legkiemelkedőbb alakjává vált, de ikon és motiváció is volt nők, lányok millióinak itthon és az egész világon.”

Lendüljünk túl azon, hogy Hosszú Katinka a szülése után milyen hátrányokkal nézett szembe, amikor vissza akart térni a medencébe (és hogyan foglalkozott akkoriban a fél magyar sajtó a felszedett meg leadandó kilókkal, erőteljesen testszégyenítő módon). Hogy milyen küzdelmet folytatott a Magyar Úszó Szövetség ellen, és emiatt milyen hátrányok érték. És mindeközben milyen kivételezett alakja volt egyébként hosszú ideig a magyar úszósportnak, erőteljes kormányzati hátszéllel.

A probléma Szentkirályi méltatásával mindezek mellett/felett/mögött leginkább az, hogy a magyar nők és anyák számára épp az a kormány nem biztosít megfelelő feltételeket sem a női jogaik érvényesítése, sem az anyaként sorozatosan elszenvedett hátrányaik lefaragása tekintetében, amelynek nagyobbik pártjának Szentkirályi egyébként az egyik vezető női politikusa. Olyan női politikusa, akit a Fidesz szemrebbenés nélkül szedett le egy kiélezett helyzetben.

Arról nem is beszélve, hogy még mindig ott tartunk, hogy egy nő (magyar nő!) értéke abban áll, hogy anya-e, teljesítményei közt külön kiemelendő eredményként van ez is felsorolva.

Persze, Hosszú Katinka példakép, meg bajnok, meg legenda. De hogy a magyar nők és anyák számára mit üzen a története, arra talán jobb lenne, ha nem épp Szentkirályi Alexandra próbálna rámutatni, a családbarát kormányzás n+1. évében.

A teljes poszt amúgy itt olvasható: