Jandó Zoltán, a G7.hu, valamint Pethő András és Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírói kapták idén a Transparency-Soma Díjat.
Pethő Andrást és Panyi Szabolcsot a NER-en belüli, a titkosszolgálatokat is érintő belharc feltárásáért díjazták. Cikkük szerint az akkor még a Lázár János irányítása alatt álló Információs Hivatal a hivatalos eljárást megkerülve a 2018-as választások előtt nem dokumentált eljárásokat folytatott le: lehallgatták az országba érkező európai uniós delegációkat, köztük az OLAF munkatársait, akik a Tiborczhoz köthető Elios-ügyben vizsgálódtak. A '18-as választás után a Direkt36 értesülései szerint a nyomozás elrendelésére vonatkozó utasítás egyenesen Orbán Viktor köreiből érkezett, és a razzia során a NER gazdasági holdudvarához és az Orbán-család tagjaihoz köthető információkat próbáltak felkutatni.
Jandó Zoltán, a G7.hu újságírója cikksorozatában (itt, itt és itt) azt az abszurd történetet mutatta be, melyben egy rejtélyes magyar vállalkozó hamis brazil államkötvényeket próbált felhasználni a cégei feltőkésítéséhez, összesen 13,5 ezer milliárd forintnyi értékben - ezzel papíron rögtön a világ 40 leggazdagabb embere közé került volna. Mindez a cégbíróságon is gond nélkül átcsúszott. A cikksorozat megjelenését követően a NAV eljárást indított, és a cégbíróság a tőkeemelésről szóló dokumentumokat megsemmisítette.
A zsűri a győztes cikkeken túl többek között kollégánk, Kaufmann Balázs 444-es leleplező cikksorozatát (itt és itt) is kiemelte: ezekből a cikkekből derült ki, hogy a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tudott arról, hogy az orosz titkosszolgálatokhoz köthető hekkercsoportok feltörték, és behatoltak a KKM informatikai rendszerébe.
"A 2024-es év földrengésszerű változásokat hozott a magyar közéletben, a kegyelmi ügy által elindított politikai lavina egyszerre mutatta meg a szabad sajtó és a civil társadalom erejét, valamint a stabilnak és tartósnak tűnt autokrata rendszer törékenységét"
- mondta a díjátadón Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezetője.
Az idén 22. alkalommal odaítélt Soma-díj Magyarország legrangosabb oknyomozó újságírói díja, amelyet a fiatalon elhunyt tényfeltáró újságíró, Gőbölyös József (Soma) tiszteletére alapítottak a barátai. A díj odaítéléséről négyfős zsűri dönt, ebben a felállásban: Bogár Zsolt, a Deutsche Welle magyarországi vezető szerkesztője; Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója; Stumpf András, újságíró, a Válaszonline.hu társalapítója és Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója.