Olaf Scholz német kancellár egy bielefeldi választási kampányrendezvényen elhatárolódott Donald Trump megválasztott amerikai elnök felvetésétől, hogy a NATO-tagországok védelmi kiadásait a GDP 5 százalékára kellene emelni.
„Öt százalék évente több mint 200 milliárd euró lenne, miközben a szövetségi államháztartás alig éri el az 500 milliárdot” – mondta Scholz, aki szerint „ez csak hatalmas adóemelésekkel vagy súlyos megszorításokkal volna megvalósítható számunkra fontos számos kérdésben”.
A német kancellár, aki pártja, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) csúcsjelöltje a február 23-i előrehozott választásokon, megígérte, hogy Németország képes lesz a NATO jelenlegi célkitűzését teljesíteni, ami tagállamonként a GDP 2 százalékát irányozza elő védelmi célokra. „Garantálhatom, hogy továbbra is gazdasági teljesítményünk 2 százalékát védelemre fogjuk költeni. Aki azt mondja, hogy ez nem járható út, az mondja meg azt is, hogy honnan vegyük a pénzt” – mondta.
Scholz azt mondta, elutasítja, hogy más helyen történő megszorításokból finanszírozzák a kijevi vezetésnek szánt fegyverszállítmányokat. „Elutasítom, hogy a nyugdíjakból vegyünk el, elutasítom, hogy az önkormányzatok támogatásának kurtításával csináljuk, és azt is, hogy kevesebb pénzt fektessünk be a vasútba és a közúti hálózatba” – mondta a német kancellár, aki szerint Ukrajna támogatását külön kell finanszírozni.
Orbán Viktor a nemzetközi sajtótájékoztatóján az AP hírügynökség kérdésére azt mondta, Magyarország a 2 százalékkal is vért izzadott, de kipréselte magából. Ha a 2 százalékot fel kell emelni, az tüdőn lövi a magyar gazdaságot. Mindent át kell szervezni, Orbán szerint az már egy fél hadigazdálkodás lenne. Azt mondta, erről a kérdésről Trumppal nem beszéltek, de ha ez elkerülhetetlen, akkor fontos, hogy lépcsőzetes legyen, amiről majd a NATO-csúcsokon megalkudnak.
A NATO-főtitkár Brüsszelben azt mondta, hogy a korábbinál több pénzt kell fordítani az európai védelmi kapacitás és az ellenállóképesség fokozására, ugyanis aggasztó a jelenlegi európai biztonságpolitikai helyzet. Az Európai Parlament külügyi bizottságának (AFET) ülésén Mark Rutte azt mondta, a jelenlegi veszélyes időben fokozni kell a biztonságot, és ezért erősíteni kell az együttműködést az EU és a NATO között. „Nem állunk hadban, de jelenleg békében sem élhetünk” – mondta. Szerinte többet kell beruházni a védelembe, hangsúlyt kell helyezni a védelempolitikára, és fokozni kell a védelmi kapacitást. Erősíteni kell a társadalmak és a létfontosságú infrastruktúrák ellenállóképességét – mondta a NATO-főtitkár. Mark Rutte azt mondta, ha a kiadások nem nőnek, az európaiak „végezzenek orosz nyelvtanfolyamokat, vagy menjenek Új-Zélandra”. (via MTI)