Követelmény lett a tankerületi ajánlásból több gimnáziumban is, így idén már kevesebb diákot vesznek fel

oktatás
január 16., 10:07

Több gimnáziumban is csak azokat a diákokat fogják felvenni, akik elérnek egy bizonyos minimum pontszámot a központi írásbeli felvételin. A Népszava szerint például a budapesti Toldy Ferenc Gimnázium felvételi tájékoztatójában idén már szerepel az a kitétel, hogy csak azokat lehet felvenni, akik az írásbeli felvételin legalább 70 pontot értek el. A XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnázium 6 évfolyamos képzéseire a 100 pontból legalább 70-et, a 4+1 évfolyamos nyelvi előkészítőre 60 pontot kell elérni ahhoz, hogy a felvételizők bekerülhessenek a rangsorolásba.

A II. kerületi Móricz Zsigmond Gimnázium a 4 évfolyamos képzéseknél az ajánlottnál is szigorúbb 50 helyett 55 pontot kell elérni a felvételin. A fővárosi Klebelsberg Kuno Általános Iskola és Gimnázium nyelvi előkészítő osztályánál „elvárt követelmény”, hogy a jelentkezők központi írásbelin elért pontszáma legalább 60 pont legyen. Ugyanakkor hozzátették: az iskola dönthet úgy, hogy behívja szóbelizni azt a tanulót is, akinek az összesített írásbeli pontszáma nem éri el a 60 pontot.

Miklós György, a Szülői Hang képviselője a visszajelzések alapján több tucat iskoláról tud, ahol nem ajánlásként, hanem utasításként értelmezték a központi elvárásokat. Szerinte a felvételi rendszert torzítja, hogy az egyik gimnáziumban kötelezően előírtak minimum pontszámokat, a másikban nem. Úgy véli, mindez egy „nagyobb stratégia” része, amely a gimnáziumi képzés elsorvasztását célozza.

A Klebelsberg Központ még tavaly októberen küldött ajánlást a tankerületi fenntartású gimnáziumoknak arról, hogy az írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményt elért tanulókat érdemes felvenni. Arról viszont az adott intézmény dönt szerintük, hogy ezt mennyire veszik figyelembe.

„Az ajánlás fő célja a gimnáziumi képzés »presztízsének« növelése, hogy a diákok a megfelelő helyen tanuljanak, úgy a gimnáziumokban, mint a szakképzésben. Továbbá, hogy azok a tanulók, akik felvételt nyertek, el is tudják végezni az adott intézményt, hiszen jelenleg is vannak olyan gimnáziumok, ahol nagy a fluktuáció, amelyekben az osztályok kisebb létszámmal működnek, mint amit a jogszabály meghatároz” – írta akkor a központ.