menu
search
account_circle

Szijjártó Budapestről üzeni Ruandának: el a kezekkel a Kongói Demokratikus Köztársaságtól!

külföld
január 29., 05:35

A magyar diplomácia egyre jobban belakja Afrikát.

Ruanda a napokban megtámadta a Kongói Demokratikus Köztársaságot. Gondolhatnánk, hogy erre is érvényes az orosz-ukrán háborúban képviselt magyar álláspont, vagyis elég egy tetszőleges Orbán-nyilatkozatban az orosz-ukránt ruandai-kongóira, a szlávot afrikaira cserélni:

„Ez nem a mi háborúnk, ez két afrikai nép háborúja, amit minél hamarabb tűzszünettel és béketárgyalással le kellene zárni. Tehát a magyar ember számára ez nem egy olyan háború, amiben mi is benne vagyunk. (...) Tehát mi ki akarunk maradni ebből a háborúból. Szerintem képesek is leszünk rá, és mindenhol elmondom, igyekszem kellő súllyal elmondani, hogy amíg nemzeti kormány áll Magyarország élén, addig az ruandai-kongói háborúban egyik fél oldalán se fogunk beleavatkozni ebbe a háborúba.”

Nos, tévedtünk.

Szijjártó Péter külügyminiszter úgy beleállt ebbe a háborúba, hogy Ursula von der Leyen is csak pisloghat.

„Nyugtalanító híreket kaptunk Afrika szívéből a Kongói Demokratikus Köztársaság és Ruanda közötti határvidékről. Telefonon egyeztettem Thérèse Kayikwambaval a kongói külügyminiszter-kollégával, aki tájékoztatott az országát ért ruandai támadásról.

Mi határozottan elítéljük a Kongói Demokratikus Köztársaságot ért támadást a civilek és békefenntartók legyilkolását, felszólítjuk a ruandaiakat, hogy vonják vissza csapataikat a Kongói Demokratikus Köztársaság területéről.”

photo_camera Forrás: Google Maps

Mije van Kongói Demokratikus Köztársaságnak?

Szijjártó 2023 januárjában járt a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Magyarország akkor tízezer tonna gabona Afrikába szállítását finanszírozta 3,5 millió dollár értékben Ukrajnából a globális élelmezési válság megoldását célzó erőfeszítések keretében.

És hogy mije van Kongónak? Az elektromos autóiparban nélkülözhetetlen kobaltja, aminek kitermelése és szállítása csak békeidőben lehetséges.

Szijjártó két éve a Kongói Demokratikus Köztársaságban elmondta, hogy magyar építőipari és tervezőcégek vezetik azt a 600 millió dolláros infrastruktúra-fejlesztési programot, amelynek célja a Kongói Demokratikus Köztársaság összekötése Zambiával és a tanzániai kikötőkkel. Ha megépülnek az utak és hidak, a kongói nyersanyagok több mint egy hónap helyett 10 nap alatt juthatnak el a kikötőkbe.

A kongói elnök egyébként az ősszel Budapesten járt, Orbán is fogadta.

Kiemelt videóink