Támogatott tartalom: korábbi cikkünkben foglalkoztunk a nyugdíjbiztosítások és kockázati életbiztosítások témájával. A cikkünk nyomán olvasóink kérdeztek, a Bankmonitor független pénzügyi szakértői válaszoltak.
A legtöbben arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan lehet hozzájutni a nyugdíj-megtakarításhoz. A nyugdíj-megtakarítás segítségével félre lehet tenni idős éveinkre, az így összegyűlt pénzből pedig kiegészíthetjük állami nyugdíjunkat. Erre természetesen alkalmas lenne bármilyen megtakarítási forma, a speciális nyugdíj-előtakarékossági programokhoz azonban az állam támogatást is biztosít adójóváírás formájában.
Ha nyugdíjbiztosítást kötök, van-e bármilyen mód arra, hogy a nyugdíjas korom elérése előtt pénzt kapjak? Mennyi idő után mondható fel egy a biztosítás „büntetés” nélkül?
Ez attól is függ, hogy milyen megtakarítási formával rendelkezik valaki.
Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál idén van egy speciális lehetőség is, a megtakarítást mindenféle adózási kötelezettség nélkül fel lehet használni lakáscélra.
Ha például valamilyen fokú rokkantsággal lerokkantanak, akkor a nyugdíjbiztosításomhoz már hozzá lehet férni?
Igen, ha legalább 40%-os egészségkárosodás következik be, a biztosító kifizeti a befektetési egységek aktuális értékét, ugyanúgy, mintha nyugdíjba vonulnál. Adózási kötelezettség, a támogatások visszafizetése ebben az esetben nem merül fel.
Ha az önkéntes nyugdíjpénztárban is tag vagyok, és ott érvényesítek a befizetett tagdíj után szja-kedvezményt, de az nem éri a maximumot, akkor a nyugdíjbiztosításra is kaphatok szja-kedvezményt?
Egy adott évben maximálisan 280 ezer forint szja-visszatérítés igényelhető az ilyen megtakarítások után. Az egyes lehetőségeknél egyébként eltérő a visszaigényelhető összeg.
Ha meghalok a nyugdíjas kor elérése előtt, akkor a nyugdíjbiztosítás ment a kukába?
Természetesen nem, a biztosított elhalálozása esetén a biztosító kifizeti a befektetési egységek aktuális értékét. Illetve a megtakarítás mellé kapcsolódó kockázati életbiztosítási kiegészítő függvényében is fizet egy meghatározott összeget. A nyugdíjbiztosítás kifizetése nem része a hagyatéki eljárásnak így közvetlenül, adó- és illetékmentesen kapják meg a kedvezményezettek.
Az élettársam válópere még folyamatban van, szóval jogilag még házas. Ha bármi történik vele, akkor a nyugdíjbiztosításban lévő pénzét a jelenlegi házastársa kapja meg?
Amennyiben nincsen más kedvezményezett megjelölve a biztosítási szerződésben, úgy a biztosított törvényes örökösei kapják az összeget, jelen esetben a házastárs és, ha vannak, a gyerekek.
Azonban a biztosítási szerződésben lehetőség van kedvezményezettet megjelölni, aki a biztosítási esemény (pl. halál) bekövetkeztekor közvetlenül megkapja az összeget. A kedvezményezett bármikor módosítható, a szerződő fél írásban kérheti a biztosítónál a változtatást.
Tehát ha van kedvezményezett, ő kapja a biztosítási összeget. Ha nincs megnevezve senki, a pénz a törvényes örökösökre száll, a hagyatéki eljárás során meghatározott örökrész alapján. Ha nem a törvényes örökösökre „szeretnénk hagyni” a biztosítási összeget, akkor sem szükséges végrendelet, elég a biztosítóval szerződésben rögzíteni a kedvezményezettet vagy kedvezményezetteket.
Az életbiztosításokkal kapcsolatban számos kérdés érkezett a kedvezményezett megadásával kapcsolatban.
Más nevére, kedvezményezettnek, tudok biztosítást kötni, és az ő halála esetén én kapom a biztosítási összeget?
Egy biztosítási szerződés 3 szereplős:
A szerződő fél és a biztosított is lehet ugyanaz a személy (például, amikor önmagunkra kötünk), szerződő és biztosított személy eltérő is lehet (például férj köt a feleségére). Kedvezményezettet nem kötelező megjelölni, de a biztosítotton kívül bárki lehet. Amennyiben nincs megjelölt kedvezményezett, a törvényes örökösök részesülnek a biztosításból.
Van lehetőség olyan életbiztosítást kötni, aminél egy összeget fizetek be, és valahány évig biztosítva vagyok?
Igen, van lehetőség erre is. Ebben az esetben nem havi rendszeres befizetéssel, megtakarítással működik a biztosítás, hanem az elején egy – lehetőleg nagyobb – összeget befizet a szerződő, és ez az összeg adja a biztosítás alapját a szerződésben meghatározott időtartamra.
Ha valakinek van egy élet vagy egy nyugdíjbiztosítása, akkor azt a pénz az örökli, aki amúgy az örököse? vagy meg lehet nevezni kedvezményezettet?
A biztosítási szerződésben lehetőség van kedvezményezettet megjelölni, aki a biztosítási esemény (pl. halál) bekövetkeztekor közvetlenül megkapja az összeget. A kedvezményezett bármikor módosítható, a szerződő fél írásban kérheti a biztosítónál a változtatást.
Tehát ha van kedvezményezett, ő kapja a biztosítási összeget. Ha nincs megnevezve senki, a pénz a törvényes örökösökre száll, a hagyatéki eljárás során meghatározott örökrész alapján. Ha nem a törvényes örökösökre „szeretnénk hagyni” a biztosítási összeget, akkor sem szükséges végrendelet készíteni, elég a biztosítóval szerződésben rögzíteni a kedvezményezettet vagy kedvezményezetteket.
Van-e olyan életbiztosítás, amit nem csak kötött időre, adott x évre köthetek, hanem „élethossziglan”, szóval hogy garantált kifizetést kapjanak utánam a hozzátartozók?
Az életbiztosításokat általában határozott időtartamra kötik, de Magyarországon is létezik az úgynevezett élethosszig tartó életbiztosítás. Biztosítótársaságonként eltérő mind a feltételek, a fedezet és a díjak tekintetében. Továbbá van, ahol csak bizonyos kor fölött elérhető el ez a lehetőség. Illetve van, ahol csak a tartam rendszeres meghosszabbításával juthatunk élethosszig tartó védelemhez.