menu
search
account_circle

A külügyi államtitkár miatt bekérették a boszniai magyar nagykövetet

külföld
március 04., 10:25

A boszniai belügyekbe való beavatkozás gyanúja miatt a boszniai vezetés bekérette Pósa Krisztián magyar nagykövetet, írja a balk.hu.

Magyar Levente
photo_camera Magyar Levente Fotó: Németh Dániel/444

Magyar Levente külügyi államtitkár hétfőn Banja Lukában, az Orbán és az oroszok által is támogatott Milorad Dodik elítélt boszniai szerb elnökkel közös sajtótájékoztatót tartott, és olyan kijelentéseket tett, amiket Szarajevóban Bosznia-Hercegovina belügyeibe való beavatkozásként értelmeztek. „Az utóbbi években, hónapokban egy olyan Balkán-politikát fogalmaztunk meg és hajtunk végre, amelynek keretében cselekvő szereplői lettünk a térségbeli folyamatoknak, ellentartunk azoknak a nyugati törekvéseknek, amelyek destabilizációt idéznek elő" - mondta Magyar, hozzátéve, hogy

szerinte nem a boszniai szerbek a destabilizáció tényezői, hanem „az a nyugati, érzéketlen gyarmati vircsaft, amelyik ennek az országnak a szétfeszítésén dolgozik”.

A lap azt írja, Magyar kijelentései közül a legnagyobb felháborodást az váltotta ki, amikor nyíltan jelezte, hogy Magyarország kész beavatkozni Bosznia-Hercegovina belügyeibe, ha bármilyen konfliktushelyzet alakulna ki. Az államtitkár gépét nem is engedték leszállni Boszniában.

Magyar Levente és Milorad Dodik Banja Lukában.
photo_camera Magyar Levente és Milorad Dodik Banja Lukában. Forrás: Magyar Levente/Facebook

Željko Komšićm a boszniai elnökség tagja szerint ezek a megnyilvánulások teljes mértékben elfogadhatatlanok, és a magyar nagykövettől hivatalos magyarázatot vár Magyarország Bosznia-Hercegovinával kapcsolatos álláspontjáról és politikai szándékairól.

Magyar szempontból – mármint a magyar állampolgárok szempontjából – azért meredek az államtitkár kijelentése, mert nem csupán támogattuk a Daytoni szerződést, ami lefektette a mai Bosznia-Hercegovina kereteit, és amelyet folyamatosan aláás Milorad Dodik, 2008-ban Stabilizációs és Társulási Megállapodást is írtunk alá az országgal, így törvény van Bosznia-Hercegovina területi egységéről Magyarországon, 2021-ben pedig Magyarország az EU tagjaként támogatta az Európai Parlament azon állásfoglalását, amely megerősíti Bosznia-Hercegovina szuverenitását, területi integritását és függetlenségét. Hogy odáig már vissza se menjünk, hogy a 90-es évek véres balkáni háborúi alatt egyértelműen és világosan a szerbekkel szemben helyezkedtünk el a konfliktusban.