VSquare: Dodik kimenekítése lett volna a Boszniába küldött TEK-esek feladata

POLITIKA
március 06., 19:23

A közös gyakorlatozás és kiképzés csak fedősztori volt, a Terrorelhárítási Központ hetven kommandósának feladata Milorad Dodik letartóztatásának megakadályozása és a boszniai Szerb Köztársaság elnökének kimenekítése lett volna, írja a VSquare. Az oknyomozó portál információ szerint a TEK vezetőinek azután lett kiadva a feladat, hogy Dodik februárban Orbánnál járt a Karmelitában. Az akcióra végül nem került sor:

egyrészt azért, mert Dodik fellebbezett, így a jogerős ítélet megszületéséig nem fenyegeti börtön, másrészt a tervről tudomást szerzett Horvátország és az Egyesült Államok is. Washington pedig megüzente a TEK-nek: ha végrehajtják a szöktetést, kizárják a szervezetet az összes nemzetközi együttműködésből.

A VSquare információi szerint a Terrorelhárítási Központ négy operatív és egy felderítőegységet, mintegy hetven embert küldött Banja Lukába. A portál megkeresésére sem a TEK, sem a magyar kormány nem válaszolt, az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége pedig nem kívánt nyilatkozni.

Orbán Viktor miniszterelnököt (b) fogadja Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke (j) Banja Luka repülõterén 2024. április 4-én
photo_camera Orbán Viktor miniszterelnököt (b) fogadja Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke (j) Banja Luka repülőterén 2024. április 4-én Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán/MTI/MTVA

A boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen még 2023-ban emeltek vádat, mert nem volt hajlandó figyelembe venni a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. Bosznia-Hercegovina a daytoni békemegállapodás értelmében két részből áll, a Szerb Köztársaságból és a Bosznia-hercegovinai Föderációból. Dodik az utóbbi több mint húsz évben többször is kijelentette, hogy Bosznia-Hercegovina államként működésképtelen, és a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia. Február végén első fokon, nem jogerősen a bosznia-hercegovinai bíróság a egy év börtönre ítélte, valamint hat évre eltiltotta a közügyekről. Az ítélet kimondása után Dodik arról posztolt, hogy

„Elsőként Aleksandar Vučić keresett meg, aki kifejezte támogatását, majd Orbán Viktor.”

A magyar miniszterelnökkel szemben az amerikai külügy üdvözölte az elmarasztaló ítéletet, az erről szóló közleményben Washington leszögezte: határozottan elítélnek minden olyan akciót, ami veszélyezteti a térség a biztonságát és a stabilitását.

Dodik visszatérő vendég a Karmelitában, legutóbb múlt hétfőn találkozott Orbán Viktorral. A magyar kormány több milliárdos fejlesztési projekteket indított Dodik közreműködésével, miközben az elnököt már több alkalommal is szankciós listára tette az Egyesült Államok korrupció és a daytoni békemegállapodás megszegése miatt. A Putyin-Dodik-Orbán trió boszniai ügyeiről itt írtunk részletesen.