menu
search
account_circle

4,3 millió forint a focisták átlagfizetése Magyarországon

foci
április 13., 15:00

Miközben a magyar átlagfizetések az elmúlt években a felzárkózás helyett egyre inkább leszakadtak nemcsak Nyugat-Európától, hanem a régiótól is, egy társadalmi csoport fizetése jelentősen emelkedett, és mára túlszárnyalta több régiós ország jellemző bérszintjét is. Ők a magyarországi klubokban játszó focisták.

Ez a fejlődés nem véletlen, hiszen a magyar miniszterelnök legkedvesebb sportágáról van szó, amibe számolatlanul öntötték a pénzt az elmúlt 15 évben. De nemcsak gombamód szaporodtak a stadionok, a klubok anyagi helyzetét is jócskán felturbózták, kedvező adóváltozásokkal pedig lényegében levették a terhet a klubok válláról, hogy a kiszemelt magasabb bérigényű játékos leigazolása nehogy problémát jelentsen.

A sportolók ugyanis az egyszerűsített közteherviselés szerint adóznak, a kormány pedig egy korábbi módosítással lehetővé tette, hogy évi 250 helyett 500 millió forintos bevételig éljenek ezzel az adózási formával. A focistákat foglalkoztató sportklubok viszont mentesülnek a játékosok után fizetendő adóterhek alól. A fizetésekkel szemben a bevételi oldal is sokat erősödött: megnőttek a közmédia által fizetett közvetítési díjak, a kormányközeli és/vagy NER-lovag tulajdonosok pedig vonzzák a hasonszőrű, állami közbeszerzéseken felhizlalt szponzorokat, akik szükség esetén biztosították a megfelelő támogatásokat. Például covid idején, amikor ha épp nem szünetelt a bajnokság, akkor zárt kapuk mellett lehetett csak lejátszani a meccseket. Magyarország az a hely, ahol ilyen esetben nő a klubok marketingértéke. A covid idején az európai top 20 bajnokságból egyetlen egynek nőtt a bevétele (14 százalékkal), miközben az összes többié csökkent. Ez a magyar NB I.

photo_camera Fotó: Illyés Tibor/MTI/MTVA

Szóval minden adott volt ahhoz az elmúlt években, hogy a focisták fizetése felzárkózzon a régióhoz, sőt, meg is haladva azt már Magyarországon kereshetnek a focisták az egyik legjobban. Az UEFA évente kiadott üzleti és pénzügyi jelentése szerint Magyarországon

2023-ban 62 millió eurót (akkori árfolyamon több mint 23 milliárd forintot) fizettek az NB I.-es klubok a játékosok fizetésére, amivel a bajnokság elcsípte a top 20-as rangsor 19. helyét, mögöttünk Norvégia áll 53 millió euróval. Előttünk pedig Svédország 67 millióval.

Az UEFA jelentésének köszönhetően ezúttal is képet kaphatunk az idehaza hétpecsétes titokként őrzött focistafizetésekről. Ráadásul meglehetősen könnyű dolgunk is van, mivel a kluboknak nem keletkezik a játékos fizetése után adófizetési kötelezettség, a fent említett összeg megfelel annak a bértömegnek, amit bruttó bérként fizettek ki a klubok.

50% kedvezmény
Csatlakozz a Körhöz most fél áron, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!