Nyolcvan évig azt hitték, hogy a Magna Carta egy gagyi másolata látható a Harvard könyvtárában, most kiderült, hogy igazi

Történelem

80 évig csak egy nem hivatalos másolatnak hitték I. Eduárd angol király Magna Cartáját, amit a Harvard jogi karának könyvtára vásárolt meg valamivel több mint 27 dollárért 1946-ban. Most kiderült, hogy az egyik 1300-as eredetiről van szó.

David Carpenter, a londoni King's College középkori történelemprofesszora a Harvard jogi karának könyvtárának online gyűjteményében bukkant rá a Magna Carta 1327-es, nem hivatalos másolataként megjelölt dokumentumra. Egyből azt gondolta, hogy ez pont úgy néz ki, mint a másik hat eredeti dokumentum, amelyek fennmaradtak I. Eduárdtól.

Az egyik példány a hat közül.
Fotó: BEN STANSALL/AFP

A kutató ezután spektrális képalkotással és ultraibolya fény segítségével szóról szóra megvizsgálta a dokumentumot, amely valóban egyezést mutatott a másik hat eredetivel. Bizonyító erejű volt, hogy az Edwardus szóban nemcsak az E volt nagybetű, hanem a D is, ami igen szokatlan, mégis mind a hét példányban így szerepel.

A Magna Carta, amelyet eredetileg János király adott ki 1215-ben, az első olyan dokumentum volt, amely írásban rögzítette azt az elvet, hogy a király és kormánya nem áll a törvények felett. I. Eduárd uralkodása alatt ezt a dokumentumot erősítette meg.

Ez a világ egyik legértékesebb dokumentuma, amit a harvardi könyvtár mindössze 27,50 dollárért vásárolt 1946-ban nem hivatalos másolatként. Előtte pedig egy veterán adta el 42 dollárért egy könyvkereskedőnek. (Guardian)