Orbán egy évig még a Fidesz elnöke, kongresszusi záróbeszédében azt mondta: Jöjjenek a fiatalok!

  • Orbán Viktort ellenjelölt nélkül egy évre a Fidesz elnökévé választották a Fidesz szombati kongresszusán, ellenjelölt nem volt.
  • A volt miniszterelnök arra utalt, a pártvezetést át akarja adni a fiataloknak.
  • A küldöttek közül a legkritikusabbak a budapestiek voltak, többen bírálták a párt körül megjelent korrupciót.
  • Stumpf István volt kancelláriaminiszter és alkotmánybíró szerint az Orbán-korszak véget ért, a NER megbukott.
  • Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő a Tiszát a Fidesz selejtjének nevezte.
  • Gál Kingát, Bóka Jánost, Gyopáros Alpárt és Kreicsi Bálintot a Fidesz alelnökeivé választották.
70 poszt

Deutsch nosztalgiázik és a Tiszát a Fidesz selejtjének nevezte

A Fidesz egyik alapítója, Deutsch Tamás érkezik Harrach Péter után. Egy vallomással kezd, 1987-ben ismerte meg Orbán Viktort. Nagy nevetés, majd folytatja, Szájer mutatta be neki. "Akkor még nem sejtettem..." - fejezi itt be Deutsch a gondolatmenetet, a közönség füttyög és tapsol. Majd a Fidesz megalapításáról kezd beszélni, és szerinte ők csináltak rendszerváltoztatást, az nem április 12-én volt.

Kiszámolta, hogy hány napja fideszes. Itt már semmi kritika nincs, csak a buzdítás és a köszönet. A választási vereség fáj, de nem szégyen - magyarázza. "Csak akkor lesz belőle szégyen, ha feladod. Én nem fogom feladni" - mondja, és megtapsolják. A választási kudarc okainak nyilvános elemzése kemény politikai csata is, az ellenfél le akarja őket győzni. Deutsch szerint elég már, hogy a saját közösségen belül is durvábbnál durvább dolgokat mondanak, hiszen az van, hogy "a Fidesz selejtjéből lett a Tisza pártelitje, olyanokból, akikkel jobb meggyőződésük ellenére dolgoztak együtt." A Fidesz "selejtjének bosszúja" történt velük. A sebnyalogatást be kellene fejezni - mondta Deutsch, aki ezután hosszan beszél arról, még megvannak a brüsszeli tervek, és követeli a Tiszától, hogy ne hajtsa végre a migrációs paktumot. Kitartanak gender-ügyben is, szerinte a "többség akaratát" képviselik, hiszen 3,5 millió ember mondott erről véleményt egy népszavazáson. Szerinte az a többség.

A Védvonal vezetője a színpadon

Czunyiné Bertalan Judit a tiszás uszításról, hergelésről beszél, ami szerinte a mindennapokba hozta a gyűlöletet. Lenin-fiúkat, Rákosi-diktatúrát emleget. A tiszás szeretetországban a fideszes lett a kulák - mondja Czunyiné, és sorolja, hogy kinyes bosszúk indultak. A Védvonal olyan önvédelmi rendszer lesz, amivel fel tudják magukat készíteni arra a feladatra, amiről Orbán beszélt. Nem hagyják magukat megfélemlíteni. Megint a diktatúrákat emlegeti. Morális és emberi meggyalázásukra készülnek, a Védvonallal tudnak megálljt parancsolni ennek - zárta rövid beszédét Czunyiné.

Eddig egyikük sem használta ki az 5 percét.

Navracsics erős Tisza bírálattal kezd

"Emberséges és működőképes Magyarországot ígértek, és embertelen és működésképtelen Magyarországot kaptunk" - nyitotta beszédét Navracsics Tibor volt miniszter. Azzal folytatta, hogy "fékek és ellensúlyok rendszerét ígérték, és féktelenséget és ellensúlytalanságot kaptunk." Onnan derül ki, hogy nem a Fideszre utalt, hogy azt mondta, ez az elmúlt két hónap mérlege. Szerinte az ország egy része döbbenten nézi az ámokfutást, ami a tisztségviselők, a közszférában dolgozó állampolgárok ellen zajlik. Szerinte ez pimaszság a Tisza részéről, őket meg kell védenie a Fidesznek.

Szerinte a Fidesz polgári párt és a polgárok pártja. Szerinte a polgárság nem erősödött annyit, mint az elmúlt 16 évben. A polgári Magyarország eszméjéről beszél. Nem ütötték ki a kezükből a kormányzást, hiszen az önkormányzatokban ott vannak, és a Fidesz mindig is önkormányzati párt volt - magyarázza Navracsics. Szükség van a polgármestereik tanácsaira, azokéra is, akiket azért bíráltak, mert nem pártpolitikusként viselkedtek.

Navracsics Tibor lesz az első felszólaló

Ha mindenki kitölti a rendelkezésre álló keretet, még legalább 35 perc, mire kiderül, milyen aránnyal választották meg Orbán Viktort és az alelnököket.

Navracsics Tibort Szita Károly hosszan méltatja, mielőtt fellép a színpadra.

Lement a szavazás, számolják a szavazatokat

Amíg ez tart, 7 ember fog beszélni, akik régóta támogatják a Fideszt - közölte Szita Károly.

Egyébként érdekes, hogy a HírTv és az Index élőzi a kongresszust

Ebből azért lehet következtetni arra, mire akar építeni ellenzékben a Fidesz. A HVG pénteken arról írt, hogy a Mediaworkstől 200 embert küldhetnek el, jelentősen átalakul működés, megszűnnek lapok, a Magyar Nemzet pedig hetilappá alakul. Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró pedig szombaton felemlegette, a választás eremdényétől függetlenül az Indamédiát (amihez az Index és a Blikk is tartozik) akarta erősíteni a Fidesz.

Rényi Pál Dániel nemrég írt az Indexről:

A cikk folytatódik

Gulyást elkapták egy villáminterjúra

Gulyás Gergely a HírTv-nek arról beszél, alkalmazkodniuk kell ahhoz, hogy ellenzékben máshogy kell dolgozni, a cél, hogy a társadalom legszélesebb rétegével kapcsolatba lépjenek. Mozgalmi alapú működésre kell átállni, és így is lesz - zárta a rövid interjút.

Van némi csúszás

Egyelőre nem jöttek vissza a titkos szavazásról a küldöttek.

Orbán közben erősen nyomja, hogy a tiszások is luxiznak

A NER-es szereplők luxizása erős kampánytéma volt, többek szerint a bukásban is szerepe volt ennek. Most Orbán Viktor ezt a vádat megpróbálja visszafordítani a Tiszára, és azzal érvel, ezek a szereplők az elmúlt 16 évben lettek gazdagok.

Azt már nem teszi hozzá, hogy egészen más történettel. Mindenesetre ez lehet az egyik új üzenet, a beszédének ezt a részét külön meg is osztotta.

Forrás

A kongresszusról az MTI sem ad képeket

Az állami hírügynökség az épületen kívül készült képekből tett ki 5 képet. Ennyire zárt a kongresszus.

15 perc szavazási szünet jön,

utána folytatjuk.

Most jön a tisztújítás maga, a meccs lefutott, az arány kérdés

Az elnökről, az alelnökökről titkos szavazás lesz, de a különböző bizottsági tagokról nyíltan szavaznak majd - mondja Szita Károly. Ezzel nem értett egyet mindenki, így mindekiről jön a titkos szavazás.

Szentkirályi részletes ismertetéséből kiderül, hogy a szavazólapok és a szavazóurnák is színesek, mind lapot az ugyanolyan színű urnába kell bedobni.

Egy elnök-jelölt van, Orbán Viktor - ezt nagy taps fogadja. Ő írásban elfogadta a jelölést. Az országos elnökség 4 embert jelölt alelnöknek, Gál Kingát, Bóka Jánost, Gyopáros Alpárt (többször Gyopinak nevezik), és Kreicsi Balázst, akik szintén elfogadták írásban a jelölést. Rajtuk kívül nincs több alelnök-jelölt sem. A meccs lefutott, az arány kérdés csak.

Szita belebakizott, és azt mondta, mielőtt Alexandra elrendelné a nyomozást..., de a szavazásról akart beszélni. Ezen mindenesetre jót röhögtek. Szentkirályi meg is kérdezte, mit tud.

A szavazás rövid ideig tart, amíg számolják, addig megint beszédek lesznek majd, Orbán Viktor ismét szót kap.

Egyhangúlag átment az alapszabály-módosítás

Az alapszabály-módosításról is szavaznak majd, Kövér László nem akar most mondani semmit. Észrevétel sem érkezett. Itt is kézfeltartással szavaztak, senki nem volt ellene.

Szavaznak a beszámolókról és határozatokról

Kézfeltartással szavaznak. A látható többség mindent elfogad. A migrációs paktum elutasításáról szóló határozatot is elfogadták, ez egyhangú döntés volt. Nagy tapost kap a döntés.

Utána a határozatról szavaznak, amivel a közjogi méltóságok eltávolítása ellen tiltakoznak, ez is egyhangúlag ment át.

Még két felszólaló jön

Vas megyéből Dudás Zsolt beszél, aki őstermelő, és politikai influenszer. A választási vereség csapásként érte őket, le kell vonni a konklúziókat. 1993 óta Fidesz szavazó, a 2002-es vereség után jelentkezett a pártba. Most úgy érzi, még többet kell tennie. Ő is emlegeti a Fidesz sikereit. A megyék tervezett visszanevezésével kapcsolatban a kommunista korszakot emlegeti. A Tiszát "globalista projektnek" nevezte. Ő is arról beszélt, többen jelentkeztek a helyi szervezetbe. Ő is pozitívan zárta beszédét.

A Veszprém megyei alelnök, Lasztovicza Máté zárja ezt a blokkot. A választási vereséget méltósággal viselik, ez a legfontosabb megállapításuk. Együtt vannak, erősek, és elkötelezettek a polgári oldal megújítása iránt. Szerinte ott elkezdődött a fiatalítás, és még lépnek is be. Ő is hosszan bírálja a Tiszát, gyűlöletkeltésről, tisztogatásról, megfélelmítésről beszél. Szerinte diktatórikus módon próbálják ellehetetlenítei a köztársasági elnököt, és biztos benne, sorra kerülnek a polgármesterek is. Itt azt kell mondaniuk, eddig és ne tovább. Kérdés szerinte, most miért nem aggódik Brüsszel a jogállamiság miatt. "Ebből a szeretetországból nem kérünk" - mondja, és enyhe tapsot kap.