„Soha, de soha nem okozok nektek csalódást”
Január 20., péntek
Múlt pénteken, helyi idő szerint délben iktatták be az Egyesült Államok 45. elnökét, Donald Trumpot. A 70 éves milliárdos alig húsz perces beiktatási beszédet tartott, amiben hangsúlyozta, hogy mostantól Amerika érdekei mindennél előbbre valók lesznek, döntéseinek alapja az lesz, mi előnyös az országnak.
„Minden lélegzetemmel értetek fogok harcolni és soha, de soha nem okozok nektek csalódást”,
ígérte Trump. Az eskütételt három órán keresztül tartó parádé követte, amit az elnök és családja már a Fehér Háznál felállított tribünről követett. A beiktatási ünnepség alatt több helyen is Trump-ellenes tüntetések voltak Washingtonban. Az estét bálokkal zárták, az elnöki házaspár, Donald és Melania Trump hármat nyitott meg.
Fotó: Olivier Douliery-Pool/Getty Images
Január 21., szombat
Közel félmillió tüntető vett részt a Trump-ellenes, Nők Menete elnevezésű washingtoni demonstráción, amit nőjogi szervezetek és csoportok szerveztek azzal az üzenettel, hogy
„a választási kampány retorikája sokunkat sértett és fenyegetett. A nők menete azt az egyértelmű üzenetet küldi új kormányzatunknak és a világnak is már az első napon, hogy a női jogok emberi jogok”.
Donald Trump előbb a a washingtoni episzkopális katedrálisban tartott ökumenikus istentiszteleten vett részt, majd a CIA központjába látogatott, ahol az ott dolgozó hírszerző tiszteknek azt mondta, hogy
„szeretlek titeket.”
Majd hozzátette, hogy 1-1,5 millió ember volt a beiktatásán, és
a média hazudott, manipulált felvételeket mutatott a tömeg nagyságáról.
Január 22., vasárnap
Trump gúnyos Twitter-poszttal indította a napot, amiben a szombati Nők Menete tüntetéssorozatról azt írta, hogy
„azzal a benyomással néztem a tüntetéseket, hogy éppen most volt egy választás. Ezek az emberek miért nem szavaztak? A celebek károsak”.
Kemény szavak egy celebtől. Következő üzenetében már másként fogalmazott:
„A békés tüntetések demokráciánk egyik próbáját jelentik. Akkor is, ha nem mindig értek egyet, elismerem az emberek jogát véleményük kifejezésére.”
Január 23., hétfő
Első munkanapján Donald Trump vállalatvezetőkkel találkozott. Figyelmeztette az amerikai ipar képviselőit, hogy büntetésben lesz részük, ha határon kívülre helyezik a termelésüket. Majd aláírt egy elnöki rendeletet, amivel lényegében
megtiltotta, hogy amerikai szövetségi vagy külföldi támogatást kapjon olyan civilszervezet, ami támogatja az abortuszt vagy egyáltalán információt szolgáltat az abortuszról.
Január 24., kedd
Kedd reggel az amerikai autóipar vezetőivel tárgyalt, akiket új beruházásokra buzdított:
„Azt akarom, hogy új gyárak épüljenek itt, az itthon eladott autókhoz.”
Külön Twitter-posztban dícsérte a Fordot és a Fiat Chryslert, miután bejelentették, hogy növelik amerikai termelésüket. Trump korábban többször is bírálta a Mexikóban vagy máshol, külföldön gyártató cégeket, és 35 százalékos vámokat helyezett kilátásba az importautókra.
Az amerikai törvényhozás vezetőivel zárt ajtók mögött találkozott, amiről csak annyi szivárgott ki, hogy megismételte korábban már hangoztatott, semmilyen ténnyel alá nem támasztható kijelentéseit a választásról, miszerint
ha nem szavazott volna törvénytelenül több millió illegális bevándorló Hillary Clintonra, akkor a választások végkimenetele szempontjából teljesen lényegtelen össz-szavazatszámban is ő nyert volna.
És persze azonnal nekiesett a környezetvédelmi hivatal megfenyítésének: befagyasztotta a United States Environmental Protection Agency által nyújtható támogatásokat és kifizetéseket.
Január 25., szerda
Az amerikai elnök szerdán aláírta azt a két rendeletet, ami a bevándorlásról és az amerikai határok védelméről – köztük a Mexikóval közös, déli határon építendő falról – rendelkezik. Donald Trump megígérte, hogy visszaállítja a rendet és a törvényességet az országban, majd hozzátette
„egy nemzet határok nélkül nem nemzet.”
Az elnök bejelentése szerint a belbiztonsági minisztérium és a Fehér Ház azonnal megindítja a 3200 kilométer hosszú fal megépítését.
Január 26., csütörtök
Donald Trump csütörtökön a republikánus törvényhozók philadelphiai tanácskozásán vett részt, és mondott beszédet:
„Azért vagyunk itt, mert amerikaiak tízmilliói belénk helyezték reménységüket, s most rajtunk a sor, hogy eredményeket mutassunk fel.”
Arra a hírre, hogy a mexikói elnök pár órával korábban lemondta a találkozójukat, úgy reagált, hogy
„a találkozó amúgyis eredménytelen lett volna. Különben is más utat akarok járni.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.