13 kínai nagyvárost vontak zár alá, 40 millióan nem hagyhatják el lakóhelyüket
Már 13 kínai nagyvárosban vezettek be közlekedési zárlatot az új koronavírus terjedésének megfékezésére, a járvány kiindulópontjának számító Hupej tartomány pedig a legmagasabb fokú közegészségügyi válsághelyzetet hirdetett. Az ország 31 tartományából immár 29-ben regisztráltak fertőzötteket, csak a Tibeti-fennsíkon lévő gyéren lakott területekről nem jelentettek megbetegedést.
A vesztegzár 40 millió embert érint, ők se közúton, se vasúton, se repülővel nem hagyhatják el lakóhelyüket. A kínai országos egészségügyi hivatal hivatalos közlése szerint
a koronavírussal fertőzöttek száma több mint 1200-ra, a halálos eseteké pedig 41-re emelkedett.
Eközben lezárták a járvány gócpontjának tartott vuhani halpiacot, ahol nemcsak
A kínai pénzügyminisztérium egymilliárd jüan gyorssegélyt küldött a Vuhannak is helyet adó Hupej tartománynak, ahol a legtöbb fertőzöttet azonosították. A városban eközben
elkezdték egy 1000 beteg ellátására alkalmas új kórház építését kialakítása, aminek átadását hétfőre tervezik.
A járvány terjedésével nem bír az egészségügyi rendszer. A pánikoló emberek tömegével mennek a vuhani kórházakba, ahol nem győzik vizsgálni, és fogadni őket. A 11 milliós várost elsőként, szerdán vonták vesztegzár alá. Leállították a busz-, a metró-, a komp- és a távolsági személyszállítást végző hálózatok mellett a repülőtérről és a vasútállomásokról induló járatokat törölték. A kormány
felszólította a lakosokat, ne hagyják el a várost.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint
korai még nemzetközi egészségügyi vészhelyzetet hirdetni a Kínában megjelent és több országra átterjedő koronavírus miatt.
A WHO főigazgatója szerint az, hogy "Kínában szükséghelyzet van, de ez még nem jelent világméretű egészségügyi válsághelyzetet." Hozzátette, hogy egyelőre csak Kínában ismert a vírusnak emberről emberre terjedő változata, "de a jelek szerint a terjedése pillanatnyilag csak családokon belülre, illetve a fertőzött betegekkel foglalkozó egészségügyi dolgozókra korlátozódik."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.