A közélet női vezetőit képezné ki az MCC, eddig kevés sikerrel, de annál több fideszes politikussal

január 14., 06:15
  • „Magyarországon több nőre lenne szükség a közéletben meggyőződésem szerint” – fogadta 2023 nyarán az MCC Női Közéleti Vezetőképzőjének végzőseit Novák Katalin az államfői hivatalban.
  • Az MCC 2018-ban indította el a programot, hivatalosan azzal a céllal, hogy „a nők munkaerő-piaci helyzetét javítsa”.
  • Mostanra azzal igyekeznek népszerűsíteni a programot, hogy a résztvevők „egy olyan közösség részévé válnak, amely egész életükben elkísérheti őket, emellett rengeteg kapcsolatot szerezhetnek az itthoni és külföldi közéletben".
  • Valóban nagyon sok fideszes politikus tűnik fel az előadók között, míg a résztvevők nagy része valamelyik minisztériumból érkezik.

Az MCC évek óta a NER alternatív oktatási intézményeként működik. Az Orbán Balázs által patronált kollégiumot többek között Richter- és MOL-részvényekkel tőkésítette fel a kormány. Ez biztos anyagi hátteret jelent, az MCC csak 2023-ban 36 milliárd forint osztalékhoz jutott részvényesként.

Az anyagilag erősen támogatott és egyre szerteágazóbb tevékenységnek van egy szelete, ami 2018-ban kifejezetten női vezetők képzésére jött létre. Idővel ambiciózusabb lett a terv: Magyarország közéletének női vezetői rétegét alakítanák ki úgy, hogy kapcsolati hálót is kapnak, hiszen politikusok is részt vesznek a programban.

Háló, nevelés, réteg

„A képzés végén a résztvevők sokkal fontosabb dolgot kapnak, mint egy oklevél. Egy olyan közösség részévé válnak, amely egész életükben elkísérheti őket, emellett rengeteg kapcsolatot szerezhetnek az itthoni és külföldi közéletben, hiszen rengeteg neves professzor, kutató, politikus, miniszter, tanácsadó vesz részt a program szakmai szegmensében. A résztvevő egy egész kapcsolati hálót kap, amit később a saját motivációja és ügyessége mentén tud mozdítani és használni. Emellett az MCC-be bármikor visszatérhet, mint alumna, így ellátogathat különböző képzésekre, előadásokra és a közösségi életben is részt vehet” – jelezte a célokat 2023-ban a képzési program akkori vezetője, Sárkány Fanni.

Maga az MCC ezt írja a jelentkezők tájékoztatására, a kicsit furán csengő nevelés szót is használva:

„A képzés napirendalkotó jellege miatt a hazai sajtó állandó figyelmét élvezi a program, az utóbbi években a magyar közélet témája lett a nők nevelése, kiemelése, támogatása.”

Jelzik azt is, hogy milyen előnyökkel járhat a részvétel a képzésben: „a program elvégzése után a végzett hölgyek jellemzően a közigazgatásban, nemzetközi szervezeteknél, háttérintézményeknél helyezkednek el, esetleg önálló vállalkozást, startupot indítanak.

A képzés további célja, hogy a program végeztével egy egyre növekvő női „alumnaközösséget” és hálózatot hozzunk létre, amely – reményeink szerint – Magyarország közéletének női vezetői rétegét alkotja majd.

Az MCC látóköréből a végzés után sem kerülnek ki a diákok: projektjeik, kezdeményezéseik támogatását az MCC infrastrukturális felszereltsége, sajtókapcsolatai és szakértői humán-erőforrása elérhetővé teszi" – ígérik a jelentkezőknek.

Brüsszel mint cél

Amikor tavaly szeptemberben meghosszabbították a jelentkezési határidőt az MCC Női Közéleti Vezetőképzőjére, ezzel a videóval igyekeztek kedvet csinálni a programhoz:

Némi keresgélés után a következő dolgok derülnek ki. A csoport 2023. március 5. és 9. között járt Brüsszelben, vélhetően a nőnapnak köszönhetően kaptak virágot Magyarország NATO-nagykövetétől.

A külügyi dolgozó

Az első megszólaló a videón, aki hihetetlenül boldog, mert korábban soha nem járt Brüsszelben, ekkor már majdnem 3 éve a Külügyminisztérium munkatársa volt. A videó végén az utat úgy összegzi: el tudná képzelni, hogy „a karrierutam egy része esetleg itt, Brüsszelben legyen”. Ő jelenleg a Magyarország állandó EBESZ- és ENSZ-képviseleténél, illetve más bécsi nemzetközi szervezeteknél tevékenykedő nagykövet ügyvezető asszisztense.

A Fidesz külügyi titkárságának munkatársa

A második megszólaló, aki azt mondja, hogy az egyetemi tanulmányai során ugyan volt már Brüsszelben, de a programot megnézve látta, hogy nagyon sok új információval fognak gazdagodni, amire korábban nem volt lehetősége, dolgozott a Fidesz által létrehozott Polgári Magyarország Alapítványnál, illetve a Nézőpont Intézet lengyel nyelvű sajtófigyelője volt. Tusványoson a Fidesz külügyi titkárságának munkatársaként mutatták be. Az Országgyűlés Hivatalában Lengyelország és a német nyelvű országok belpolitikájával foglalkozik, a lengyel–magyar kapcsolatokat itthon ápoló Wacław Felczak Alapítvány felügyelőbizottsági tagja.

Aki már Brüsszelben van

Az a résztvevő, aki arról beszél, hogy „nemcsak előadásokon volt lehetőségünk részt venni, de a tanulmányút során európai uniós intézményeket is meglátogattunk", ekkor az Igazságügyi Minisztérium munkatársa volt, előtte a Belügynél dolgozott. A látogatás után egy hónappal már Brüsszelben, az Európai Bizottságnál volt gyakornok, aztán visszatért az Európai Ügyek Minisztériumába, de most ismét Brüsszelben van, a magyar állandó képviseleten.

A tempusos

A negyedik megszólaló, aki arról beszélt, hogy a korábbi tanulmányai során volt lehetősége megismerni az uniós intézmények működését, de attól igazán izgalmas az út, hogy betekintést nyerhettek ebbe, és leülhettek például egy EP-képviselővel beszélgetni (aki történetesen a KDNP-s Hölvényi György volt), hogy akkor tulajdonképpen mit is csinálnak ők a gyakorlatban, ekkor a Tempus Közalapítványnál foglalkozott nemzetközi kommunikációval. A Tempus célja, hogy a magyar oktatási és képzési szektort és az emberi erőforrásokat hozzásegítse az európai integráció által kínált lehetőségek hatékony és eredményes kiaknázásához. Igen, ide tartozik a viharvert Erasmus is. Ő azóta egy légitársaságnál kommunikációs menedzser.

Akad még más résztvevő is ebben az évfolyamban, aki külügyes volt vagy lett. De kétségtelen, hogy nem csak minisztériumi munkatársak vesznek részt a programban.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!