A magyar közmédia döntéshozói többnyire az ilyen tűzgyújtásos, itthonvanásos, bográcsmellettnépdalnéneklős magyarkodáshoz vonzódnak, ami relatív sokba kerül, viszont nem nagyon izgalmas. Csak végig kell nézni, hogy mit hoznak össze a rájuk bízott milliárdokból, és akkor látszik, hogy nem a korszerű tartalomszolgáltatás úttörőiről van szó.
Oroszországban viszont nem ez a helyzet. A volt állami hírügynökség, a RIA Novosti romjain dollármilliókból épül új, nemzetközi médiabirodalom. Ahol a szerkesztők láthatóan pontosan tudják, hogyan kell eladni a kőkemény putyinizmust olyanoknak is, akik egyébként rendszeresen használnak például internetet.
A zászlóshajó a hétfőn indított SputnikNews.
"Öt dolog, amivel Kijev elmélyítette a válságot Kelet-Ukrajnában"
Szóval lehet, hogy nem ez minden idők legjobb címadása, de fényévekkel előrébb van, mint bármi, amivel eddig az orosz állami propagandagépezet elő tudott állni. A cikk egyébként semmi forradalmit nem nyújt, nagyon egyoldalúan végigveszi, hogy a hivatalos orosz álláspont szerint milyen rémségeket eredményez Kijev politikája, és persze egyetlen szóval sem említ semmit, amivel Moszkva hozzájárul a háború elhúzódásához.
Csak a címadás, és a listás felépítés miatt valószínűleg egy csomó olyan ember is el fogja olvasni, aki ugyanerre a témára más tálalásában egyáltalán nem lenne vevő. Errefelé megy mostanában az internet.
Ugyanebben a kategóriában indul az
"Öt dolog, ami Oroszországgal kapcsolatban megőrjíti a nyugatiakat"
című összefoglaló is, ami azért kísérteties, mert
a magyar kormányzat vezető politikásainak egy része szinte szó szerint ugyanazt hajtogatja a nyugati demokráciák értékválságáról, mint ami ebben a posztban a olvasható.
Aztán van cukiság
címmel hazafias orosz cicás tematikájú galéria. Ha kitalálják hogy lehet valami hasonlót kecskével, akkor tényleg le fogják gyorsulni a BuzzFeedet.
De van teljesen komoly tartalom is.
Az egész sputnikos vonalvezetést az az írás mutatja a legjobban, amiben a beszélt nyelvhez közeli stílusban a világ függetlenségi mozgalmait veszik végig a skótoktól a katalánokig, és ebben a kontextusban jelenik meg Krím-félsziget annektálása, mint a nemzetközi trend természetes része.
A Sputnikot kiadó Rossiya Segodnya nemzetközi hírügynökség jövőre 6,4 milliárd rubelt (~34 milliárd forintot) kap az új médiabirodalom felépítésére. A 2300 embert foglalkoztató szervezet vezetőjének Dmitrij Kiszeljovot nevezték ki, aki Németh Balázs-szinten elkötelezett híve az orosz rezsimnek. Ő (mármint Kiszeljov) főleg homofóbiájával szerzett nemzetközi ismertséget, szerinte például a homoszexuálisok szívét és más belső szerveit el kellene égetni, és azok átültetését betiltani, mert az ilyen szervek alkalmatlanok bárki életének meghosszabbítására.
Kiszeljov a SputnikNews hétfői indulásakor arról beszélt, hogy a világon nagy igény van az események alternatív értelmezésére, és hogy ki kell egyensúlyozni a jelenleg zajló agresszív egypólusú [nyugatbarát] propagandát.
Abban egyébként igaza van, hogy nagy szükség lenne megbízható orosz forrásokra a nemzetközi sajtóban, mint amilyen az orosz cenzúra miatt Rigából működő Meduza, de a Putyint világszerte szeretett és tisztelt nagy emberbarátként bemutató Sputnik azért többnyire nem ilyen.
Magyarországon is sok gusztustalan dolgot követ el a hatalom a sajtószabadság ellen a független Origo kicsinálásától az RTL megadóztatásáig, de még így is messze vagyunk az orosz állapotoktól. Ott például októberben írták alá a törvényt, ami korlátozza a külföldiek tulajdonszerzését a médiapiacon, és
a CNN a héten jelentette be, hogy 2015. január 1-től nem "sugároz" az országban.
Ezekkel, és a sajtószabadság más korlátozásaival együtt a tőkeerős Sputniknak jó esélye van, hogy sikeres legyen az orosz, és az oroszokkal szimpatizáló nemzetközi közönség előtt. Twitteren pár nap alatt több mint 50 ezer követőt szedtek össze, a Facebookon egyelőre kevésbé sikeresek, de az Oroszországban nem is olyan meghatározó, mint például itthon.
A Sputniknál láthatóan találtak olyan szakembereket, akik egyrészt jól értik, hogy működik a modern tartalomszolgáltatás, másrészt hajlandóak eladni magukat a hatalomnak.
Az oldalon szerdán hajnalban a legfelkapottabb cikk a magyar kormányzati tisztviselők amerikai kitiltásával foglalkozott, és hogy az Oroszországgal fenntartott kapcsolataink miatt büntetnek bennünket így.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.