Az Ontario északi részén bányászok már rég ismerték azokat a föld alatti forrásokat, amik tegnap lettek hirtelen nagyon fontosak a kutatók számára. A víz alatt bugyogó viz jelenségét már 1880 körül feljegyezték, de eddig senki nem tulajdonított az egésznek különösebb jelentőséget.
Egy nemzetközi kutatócsoport szerdán kezdte el vizsgálni a vízforrást, ami alighanem prehisztorikus mikrobákat is tartalmazhat. A repedésekben felgyűlt víz úgy fest, a legidősebb Földön talált víz valaha, akár 2.6 milliárd éves is lehet.
A Toronto Egyetem geológusa, Barbara Sherwood Lollar már egyenesen arról beszélt, hogy ez teljesen át fogja szabni azt a játékteret, amiben idáig gondolkoztak. A több milliárd éves víz alkalmas arra, hogy élet maradjon fenn benne. De hogy pontosan mit is tartalmaz a víz, az még legalább egy évnyi kutatás után fog csak kiderülni.
A most fellelt víz nem egy földalatti tóra hasonlít, inkább olyan, mintha vízzel teli vénák futnának mélyen a sziklák között, mondta Sherwood Lollar.
2006-ban a geológus csapata már talált több tízmillió éves vizet egy dél-afrikai aranybányában. A most 2.4 kilométer mélyen felfedezett folyadék azonban óriási ugrást jelent a számukra. A kutatás igazi célja ugyanis, hogy többet tudjanak meg azokról a körülményekről, melyek az élet megjelenéséhez vezethettek a bolygón. (via National Post)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.