A városi védművek kiépítettsége a magassági biztonság tekintetében korántsem teljes körű.
Komoly gondok vannak a budapesti gátakkal: nem elég magasak és öregek is – derül ki egy másfél éve készített dokumentumból (pdf). A legnagyobb gond a Római-parton van, de a belvárosban is vannak árvízvédelmi szempontból kritikus pontok.
Az elmúlt 10 évben háromszor is kialakult zöld ár, amiből kettő hozott rekordot, 2002-ben 848, 2006-ban 860 cm-rel – áll a jelentésben. Az irat több oldalon sorolja a magassághiányos és keresztmetszet-hiányos töltési szakaszokat. A vízügyi szakmában azt a töltést nevezik magassághiányosnak, ami a mértékadó árvizet nem haladja meg 1,3 méterrel.
Az is gond, ha nem eléggé széles a gát, és azok koronaszélessége nem éri el a szabályosat, illetve, ha a rézsűjük túl meredek. Ezek a védművek statikailag és szivárgáshidraulikai állékonyságilag nem felelnek meg a követelményeknek, vagyis a veszélyes vízállásnál gátcsúszás vagy szivárgás alakulhat ki. A keresztmetszet szempontjából is a Római parti szakasz az egyik leghosszabb rész, de gondot okozhat gátul is szolgáló HÉV töltés a Mozaik utca és az Árpád híd között, vagy a túlparton a Marina-parti rész.
A jelentés szerint több kilométer hosszú az életkora miatt elavult, felújításra szoruló rész, a „védművek legtöbbje elérte már a szokásos tervezési élettartalmát”. Ezek leginkább a rakparti támfalak, amiknek a többsége 100 éves. Felújításra szorulna a Bem rakpart, a Várkert rakpart a Műegyetem rakpart alsó része és lépcsősorai. A pesti oldalon a Széchenyi rakparti, Március 15-e téri lépcsősorok és a CET-től délre húzódó teljes függőleges parti támfal – áll a jelentésben.
A javasolt javítások több mint 10 milliárd forintba kerülnének.
Szombaton, az árvíz tetőzésekor kiderül, mit tudnak tenni a Dunával szemben a budapesti gátak a Magyar Honvédséggel együtt.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.