Bár korábban többen azt írták, hogy az NSA-ről kipakoló Edward Snowden nem éri el a céljait, és semmi változást nem hoz az akciója a titkosszolgálati rendszerben, most mégis változás jöhet az amerikaiak gondolkodásában, a rendszerben, és talán még ő is megúszhatja.
Snowden a híres videóinterjúban azt mondta, attól tart a legjobban, hogy semmi sem fog változni, és bár az emberek látják, hogy az amerikai kormány egyre nagyobb hatalomra törekszik, semmit sem fognak tenni. De vannak apró jelei a változásnak.
Például az, hogy tegnap a képviselőházban a védelmi minisztérium kiadásairól szóló törvény módosításáról szavaztak, hogy az NSA ne kaphasson pénzt a mobiltelefonok adatainak leszívására. Arra pedig, hogy az NSA ezt teszi, Snowden hívta fel a figyelmet. Ettől még nem biztos, hogy változik valami, például a javaslat is, amit a Fehéz Ház nagyon ellenzett, elbukott a szavazáson, igaz, ez nem sok szavazaton múlt. (Érdekes, hogy egy republikánus terjesztette elő, és több republikánus szavazott ellene, mint demokrata.) De ha át is ment volna, még mindig át kellett volna jutnia a szenátuson, és végül az elnökön.
Ennek ellenére fejlődésnek tűnik már az is, hogy egy olyan törvényről szavaztak, ami a titkosszolgálatok védelmi kiadásait csökkentené. Ez 90 napja elképzelhetetlen lett volna. Van, aki szerint a törvényhozók között az elmúlt években tapasztalt terrorizmusellenes (= titkosszolgálatokat támogató) igyekezetet Snowden kitálalása óta kezdi felváltani a magánemberek személyes adatainak védelme.
A hónap elején közölt közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak többsége túl tolakodónak találta, hogy az NSA a mobiltelefonokat is lehallgatja, de azért az 51 százalék támogatja ezt is (ami tekinthető javulásnak, hiszen ez korábban 58 volt). A legújabb felmérések szerint viszont már 40 százalék úgy érzi, hogy az NSA indokolatlanul és durván behatolt a privát szférába. Korábban ezt csak 30 százalék látta így, tehát lett némi változás az amerikaiak gondolkodásában.
Amikor Snowden elmesélte, mi folyik az NSA-nél, attól tartott, hogy a CIA elrabolja/megöli, vagy Hongkongban kapják el a szállodában, és valószínűleg elítélik az USA-ban. Ehhez képest már ott tart, hogy tegnap Oroszországban elfogadták a menedékkérelmét. Ez egyelőre nem Közép-Amerika, ahova Snowden vágyott, de senki sem gondolta volna, hogy nyolc hét alatt ennyi minden megváltozik majd.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.