Csütörtökön Szombathelyen csaptak le az LMP helyi képviselői Ipkovich György szocialista képviselőre, aki végül aláírta az ívet. Ő volt a harmadik MSZP-s, korábban Gőgös Zoltán és Kovács Tibor támogatta a bizottság felállítását. Kovácsot tegnap Szél Bernadett, az LMP képviselője kérte meg a parlamentben, ezután írta alá a lapot.
Szél segített nekünk összeszedni a bizottság felállítását eddig támogató képviselők névsorát is: eddig csatlakozott az LMP és a Jobbik összes képviselője, a függetlenek közül az Együtt-PM képviselői, és még négy képviselő, Szili Katalin, Ivády Gábor, Endrésik Zsolt és Ángyán József. A három szocialista aláíróval együtt már 66 képviselő támogatja a bizottság összehívását, még 11 aláírásra lenne szükségük.
A bizottság felállítását a DK és a Fidesz egyetlen képviselője sem támogatta.
Szél szerint egyáltalán nincs elérhetetlen távolságban a bizottság megalakítása, a következő napokban folytatni fogják az MSZP-s képviselők meggyőzését.
Információink szerint tegnap például Schiffer András egy rendezvényen a szocialista Molnár Zsoltot próbálta rávenni arra, hogy írja alá az ívet, de Molnár előbb arra hivatkozott, hogy nincs nála toll, majd miután Schiffer felajánlott egyet, mégsem volt hajlandó támogatását adni.
Az MSZP arra hivatkozva utasította el frakciószinten a támogatást, hogy azt a Jobbik is támogatta, és ilyesmiben nem hajlandóak részt venni. Tóbiás József frakcióvezető-helyettes ugyanakkor még a múlt héten azt javasolta, hogy ha frakciószinten nem is tudják a bizottság létrehozását támogatni, de "a kellő számú szocialista képviselő támogassa aláírásával az LMP által kezdeményezett vizsgálóbizottság létrehozását". Ez eddig nem történt meg.
Horváth amúgy szerdán arról beszélt, hogy a milliárdos csalásokat lehetővé tevő változások az adóhatóságnál 2007-ben, még bőven a szocialista kormányzás alatt kezdődtek.
A Fidesz pedig azért nem támogatja a bizottság összehívását, mert a botrányt kirobbantó Horváth András volt-NAV-ellenőr bűncselekménnyel vádol másokat, ezt pedig bűnvádi eljárás keretében, az ügyészségnek kell tisztáznia. Mai összeállításunkból azért kiderült, a Fidesz máskor nem volt ennyire finnyás, ha vélt-valós bűncselekmények parlamenti bizottságokban történő megvitatása merült fel lehetőségként.
A Fidesz szerdán megfúrta a számvevőszéki bizottság ülését is, ahol Horváth Andrást hallgatták volna meg Matolcsy Györggyel és Varga Mihállyal együtt. A kormánypárt távolmaradása miatt határozatképtelen ülésen végül az ellenzéki képviselők meghallgatták Horváthot, aki elmondta, információi szerint a Fidesz már 2011-es frakcióülésén is foglalkozott az áfacsalások ügyével.
A fideszes hárításra szerda este Gíró-Szász András kormányszóvivő tette fel a koronát, amikor arról beszélt, hogy az egykori sértett dolgozók nyilvános vádaskodásai lerombolják az adómorál javítása érdekében megtett kormányzati intézkedéseket, és nálunk amúgy is rossz az adózási morál, az ilyen hírkeltés tovább rontja az adómorált,
ez pedig ellentétes az ország érdekeivel.
Szél Bernadett blogján folyamatosan frissíti, kik azok a szocialista képviselők akik nem támogatták még a vizsgálóbizottság felállítását. Jelenleg így fest a lista, közülük kéne még tizenegy támogatót beszerezniük.
Összes hírünket a NAV-botrányról itt találhatja, hogy miről is van szó pontosan, az meg ebből a cikkből érthető meg a leginkább.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.